Cumhurbaşkanı yardımcısı Eurovision'a göz kırptı!

Cumhurbaşkanı yardımcısı Eurovision'a göz kırptı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a "Eurovision'a yeniden katılım düşünülmekte midir?" diye sordu. Oktay soruyu "Önümüzdeki dönemde daha adil bir sistem kurulursa tekrar katılım değerlendirecektir" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘daha adil bir sistem olması halinde TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na tekrar katılabileceğini’ açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Oktay’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek “Eurovision’a beş yıldır katılmıyoruz. Ülke tanıtımına dolaylı da olsa katkısı olan bu yarışmaya yeniden katılım düşünülmekte midir?” diye sordu.

Oktay soruya şu cevabı verdi: “Yarışmanın değerlendirilme yönteminde 2009 yılında değişikliğe gidilerek izleyici oylarının etkisi yüzde 50’ye indirilmiştir. Sonuçların belirlenmesinde, yüzde 50 tele oylama, yüzde 50 ulusal jüri oylaması ortalamasının alınmasına karar verilmiştir. Kurum oylama ve katılım sistemine dair çekinceleri sebebiyle yarışmaya katılmamıştır. Aynı zamanda ayrıcalıklı beş üye ülkenin yarı finallerde yarışmaksızın doğrudan finalde yarışmalarının haksız bir uygulama olduğu, her ülkenin yarışmaya katılım koşullarının eşit olması gerektiği değerlendirilmiş olup önümüzdeki dönemde daha adil bir sistem kurulursa tekrar katılım değerlendirecektir.” (Kaynak: Sputnik Tr)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.