CHP’li Tanrıkulu, imc tv’nin karartılmasını Meclis’e taşıdı

CHP’li Tanrıkulu, imc tv’nin karartılmasını Meclis’e taşıdı

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, imc tv’nin kapatılmasını Başbakan’a sordu. Yayın durdurma yetkisinin RTÜK’te olduğunu belirten Tanrıkulu, savcılığın elinde kanıt olup olmadığının cevaplandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, imc tv’nin Türksat uydusundan çıkarılmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırması istemiyle yazılı soru önergesi veren Tanrıkulu, imc tv’nin kapatılma sebebini sorarken; yayın durdurma yetkisinin RTÜK’te olduğunu anımsattı.

Tanrıkulu’nun yönelttiği sorular şöyle:

“* imc tv’nin kapatılma sebebi nedir? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 24 Şubat’ta Türksat’a imc tv’nin yayınının kesilmesi için yazı gönderdiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise savcılık bu yetkiyi hangi yasadan almaktadır?

* TV kanallarının yayınını durdurma yetkisi RTÜK’te iken, savcılığın bu tutumunun gerekçesi nedir? Savcılık TÜRKSAT’a yazı ile birlikte terör örgütü propagandası yapıldığına dair kanıtlar da göndermiş midir?

* Savcılıkça yürütülen soruşturmanın güncel akıbeti nedir? Kanal yetkileri ifadeye çağrılmış mıdır?

* Soruşturma davaya evrilmeden hüküm tesis edilip yayın durdurma kararı tebliğ edilmiş olmasının imc tv’nin izlediği muhalif yayın politikası ile ilgisi bulunmakta mıdır?

* Anayasamızda ‘Basın hürdür, sansür edilemez’ denilirken AİHM İçtihatları şiddete çağırmayan, şiddet propagandası yapmayan ifadeleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirirken, savcılığın anayasayı ve AİHM içtihatlarını hiçe sayan kararı ne anlama gelmektedir?

* Ankara Cumhuriyet Savcılığı, TÜRKSAT’tan başka platforma yazı yazarak imc tv’nin yayınının durdurulmasını talep etmiş midir?

* TÜRKSAT imc tv’nin terör örgütü propagandası yaptığına kanaat getirerek, sözleşmenin feshedildiğini açıklamıştır. TÜRKSAT’ın bu açıklamayı talimat alarak gerçekleştirdiği iddiası doğru mudur?

* Gazetecilerin tutuklandığı, köşe yazarlarının davalarla uğraştığı bir Türkiye’de, basının özgür olup olmadığı hususunda görüşleriniz nelerdir?

* Savcılık yazısı ile TURKSAT’tan çıkarılan başka yayın kuruluşu var mıdır, varsa isimleri nedir?

* RTÜK kararı ile TURKSAT’tan çıkarılan yayın kuruluşu var mıdır, varsa isimleri nedir?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.