Çavuşoğlu: Türkiye, İdlib'e asker gönderecek!

Çavuşoğlu: Türkiye, İdlib'e asker gönderecek!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile sağlanan mutabakatın ardından İdlib'e ilave asker gönderileceğini açıkladı. Çavuşoğlu, "Rusya ve Türkiye bu bölgede müşterek devriye gezecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Suriye’deki gelişmeler ve Rusya ile İdlib konusunda varılan mutabakta ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

REJİMİN GİRMEMESİ İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİ RUSYA ALACAK: Astana anlaşmasıyla 4 tane gerilimi azaltıcı bölge tespit edilmişti. Maalesef diğer bölgeler gitti. Bir tek İdlib kaldı. Göçmenlerin ya da yerinden edilmiş insanların bu bölgeyi terk etmelerini engellemek için bir çözüm bulmamız lazımdı. İkili düzeyde hem İran hem Rusya’yla, hem de üçlü düzeyde çok çaba sarf ettik. Dün bir çözüm bulduk. İdlib’in statüsünde bir değişiklik olmayacak. Tüm insanlar yerinde kalacak. Rejimin buraya girmemesi için gerekli tedbirleri Rusya alacak.

RUSYA VE TÜRKİYE MÜŞTEREK DEVRİYE GEZECEK: İdlib’de 15-20 kilometre derinliğinde bölgeler, ağır silahlardan arındırılmış bölge olacak. Burada muhalefet kalacak, terörist gruplar çıkartılacak. Tank gibi, roketatar gibi silahlar çıkartılacak. Rusya ve Türkiye bu bölgede müşterek devriye gezecek. Bunun için ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. 12 gözlem noktamız da kalacak. Bu bölge radikallerden temizlenecek, halk ve ılımlı muhalefet yerinde kalacak. Bunun için bir zapt imzaladık. Burada herhangi bir tereddüt yoktur.

OTOYOLLAR TRAFİĞE AÇILACAK: Bunun için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 15 Ekim’de ağır silahlar çekilecek. Bu yıl sonuna kadar ticaret için önemli olan M4 ve M5 otoyolları trafiğe açılacak. Bu tüm Suriye halkı için önemlidir. Bu siyasi çözüm için çok önemlidir. Anayasa komisyonunu rejim ve muhalefet birlikte oluşturuyor.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.