‘Canlı bomba olun’ diyen Ahmet Hakan'a HDP'den sert tepki

‘Canlı bomba olun’ diyen Ahmet Hakan'a HDP'den sert tepki

HDP’li vekillere ‘canlı bomba olun’ diyen Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a HDP MYK yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamada “AKP ve yandaş medyanın siyasal lincini kabullenmiyoruz” denildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bugünkü “Halkların demokratik canlı bombası” başlıklı yazısında HDP’li vekillere yönelik olarak, “Madem canlı bomba olup kendini patlatmak, kutsanacak bir mücadele yöntemidir. Ne diye bu yöntemi sadece birkaç garibana bırakıyorsunuz ki? Parlamentoda ballı maaşlar alıp gel keyfim gel diyeceğinize… Gidip kendinizi patlatsanıza…” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ahmet Hakan’ın köşe yazısında HDP’ye yönelik sözlerine yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada “AKP ve yandaş medyanın siyasal lincini kabullenmiyoruz” denildi.

Açıklamada, HDP’ye yönelik eleştiri adı altında yapılan “Canlı bomba olun, hendeğe girin, kendinizi patlatın” önerilerinin “siyasal linç kampanyası” olduğu ifade edilerek, “HDP’nin özgürlük ve barış pusulasından vazgeçmeyeceği” belirtildi.

HDP açıklamasında öne çıkan ifadeler şöyle:

“Partimizi demokratik siyaset alanından dışlamak için daha önce de pek çok girişim oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim dönemlerinde, binalarımıza ve çalışmalarımıza yönelik 400 civarında saldırı yaşandı. Bileşenimiz olan siyasi akımların geçmişte pek çok partisi kapatıldı ve milletvekilleri yaka paça Meclisten atıldı, ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Seçmenlerimize, Eş Genel Başkanlarımıza, MYK üyelerimize, milletvekillerimize, üyelerimize yönelik siyasal linç kampanyaları, fiziki saldırılar düzenlendi ve düzenleniyor. Tüm bu yaşananlara rağmen partimiz demokratik siyaset zeminindeki özgürlük, demokrasi, eşitlik ve barış mücadelesinden asla uzaklaşmadı, kararlılığından dönmedi.”

“Eleştiri sınırlarında ifade edilmiş düşünceler değil”

“Son olarak Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olan ve CNN Türk kanalında program yapan gazeteci Ahmet Hakan’ın var olan siyasal linç kampanyasına bir kez daha büyük bir iştahla katılan tarzı, “halkların demokratik canlı bombası,” “alçaklar, korkaklar” şeklindeki sözleri kabul edebileceğimiz ve eleştiri sınırlarında ifade edilmiş düşünceler olarak görebileceğimiz sözler değildir”

“HDP’yi provoke etme kampanyası…”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde yürütüldüğü anlaşılan “HDP’yi provoke etme” kampanyası beyhude, gazetecilerin bu ucuz kampanyaya alet olması ise kendileri ve Türkiye basın camiası adına üzücüdür.

“Linç kampanyasının ne anlama geldiğini Tahir Elçi’den hatırlıyoruz”

Cumhurbaşkanı’nın son muhtarlar toplantısında Meclis’e talimat vererek milletvekillerimiz hakkında düzenlenen fezlekelerin işleme konulmasını istediği günlerde linç kampanyasına benzin dökmenin ne anlama geldiğini de biliyoruz. Biz bunu Hrant Dink’ten, Tahir Elçi’den hatırlıyoruz.”

“HDP, başladığı zorlu yolculuğu, tam da halklarımıza verdiğimiz sözün gereğini, yani özgür bir ülkeyi ve barış içinde kardeşçe yaşayacağımız bir ortamı var edinceye kadar ısrarla sürdürecektir”.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.