Buldan: Hakkari halkı hiçbir dönem hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir

Buldan: Hakkari halkı hiçbir dönem hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir

Hakkari'ye gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin yaptığı konuşmasında, "Kimse bize ilkesizliği dayatmasın. Kimse ödediğimiz bedellerin üstünü örtmemizi beklemesin" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Hakkari il binası önünde, HDP Hakkari Milletvekilli Sait Dede, Hakkari eski milletvekili Nihat Akdoğan, belediye başkan aday adayları, DBP ve HDP Hakkari il eş başkanları ile parti yöneticileri ve partililer tarafından karşılandı. 

Buldan, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin startını verdiklerini belirterek, "Hakkari halkı uzun yıllardır büyük acılar yaşayan, büyük bedeller ödeyen gözyaşı döken ve büyük mücadeleler veren bir halktır. Ben de bir Hakkarili olarak, bu halkın çektiği acılara, yapılan zulümlere yakından tanık olan birisi olarak şunu ifade etmek isterim: Hakkari halkı hiçbir dönem hiç kimsenin önünde diz çökmemiştir. En fazla Hakkari halkı bilir panzerlerden sıkılan kurşunları. En fazla Hakkari halkı bilir atılan gaz bombalarının evleri nasıl yaktığını. En fazla sizler bilirsiniz bu coğrafyada yaşanan katliamları, bu bölgede uygulanan şiddeti, baskıyı, yok saymayı, inkarı operasyonları. Bu kadar büyük bedeller ödememize rağmen hiçbir zaman ilkelerimizden taviz vermedik. Dilimizi, kimliğimizi, kültürümüzü ön planda tuttuk. Kimse bize ilkesizliği dayatmasın. Kimse ödediğimiz bedellerin üstünü örtmemizi beklemesin. 

Hakkari halkı başka bir partiye oy vermeyecektir

Bugün yüzlerce arkadaşımızın cezaevinde olduğu bir süreçte, her gün partimize operasyonların yapıldığı bir dönemde, belediyelerimize kayyumların atandığı bir dönemde, Hakkari halkının seçilmiş temsilcileri Abdullah Zeydan'ın, Selma Irmak’ın, Leyla Güven'in cezaevinde olduğu bir dönemde kimse gelip Hakkari halkından başka bir partiye oy vermesini beklemesin. Her şey ortada her şey gözümüzün önünde; Leyla Güven yoldaşımız bugün bedenini açlık grevine yatırdıysa bu ilde herkes bilmeli ki Hakkari halkı başka bir partiye oy vermeyecektir. 

Leyla Güven'in açlık grevi Türkiye halklarının bir arada yaşamasına dair geleceğin inşası içindir  

Evet bugün sizin temsilciniz olan kadın yoldaşımız Leyla Güven bedenini açlığa yatırdı. Bugün Leyla Güven'in talebi kendi koşulları için, kendi tahliyesi için değildir. Bir halkın, 3 yıldır kendisinden haber alınamayan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması içindir. Tecrit bir insanlık suçudur. Bu hukuksuzluk asla kabul edilemez, bunu bu ülkeyi yönetenlerin görmesi lazım. Leyla Güven'in açlık grevi bu ülkede barış için, eşitlik için, adalet için, Türkiye halklarının bir arada yaşamasına dair geleceğin inşası içindir. Bir kez daha ifade ediyoruz; Leyla Güven'in eylemi milyonların talebidir. 

Zulmünüzden kaçıp Mahmur'a gidenler orada da hedef alındı

Bugün Kürt halkının yaşadığı her yerde Kürt halkını inkar edenler bir kez daha seçim dönemi yaklaşırken çatışmalı yola girmiştir. Bugün Mahmur'u, Şengal’i bombalayanlar, geçmişte Afrin'i bombalayanlar şunu bilmeli; Kürt halkının kazanımları kendi iradeleriyle elde edilmiştir. Mahmur Kampı Birleşmiş Milletler'e ait bir kamptır. BM buna izin vermemeli. Bu kamp Şırnak, Hakkari ve birçok yerden göç edenlerin toplandığı yerdir. Faili meçhul cinayetlerden kaçan insanların yaşadığı kamptır. Bu halk sizin zulmünüzden kaçıp oraya gitti. Ancak orada da sivil insanlar bir kez daha hedef alındı. 

Gece gündüz çalışıp bu zulüm politikalarına karşı direneceğiz. Hakkari her zaman olduğu gibi duruşuyla tarih yazacak. 31 Mart tarihi, tutuklu bulunan irademize, Roboski, Suruç ve Ankara’da yaşamını yitirenlere bir söz niteliği taşıyor. Bunun bilinci ile çalışmamızı yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum