BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura görevi bırakıyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura görevi bırakıyor

7 yıllık savaşta 3. BM Temsilcisi olan Steffan de Mistura kasım sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevini 4 yıldan uzun süredir yürüten Steffan de Mistura, kişisel sebeplerden dolayı kasım ayı sonunda görevi bırakacağına dair BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdi.

De Mistura'dan önce eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve deneyimli Cezayirli diplomat Lahdar Brahimi, Suriye savaşında BM adına arabuluculuk yapmaya çalışmıştı.

BM'nin 40 küsur yıllık diplomatı, görevi bırakmadan önce, Suriye için yeni anayasa taslağı hazırlayacak komite konusunda uzlaşı sağlamak istediğini belirtti. 

Komitenin oluşumuyla ilgili Suriye hükümetinin itirazları olduğunu dile getiren İtalyan kökenli siyasetçi-diplomat, hükümetin ve muhalefetin 50'şer kişilik heyetleriyle Suriye Anayasa Komitesi'nde yer almaları konusunda anlaşma olduğunu, ama BM'nin Suriyeli uzmanlar, sivil toplum, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınlardan oluşturduğu 50 kişilik heyetteki temsilcilere hükümetin itirazı olduğunu ifade etti.

De Mistura konuyu görüşmek üzere gelecek hafta Şam'a gideceğini duyurdu.

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.