Başbakan Davutoğlu: Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz

Başbakan Davutoğlu: Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz

Ukrayna'ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "''Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukrayna’ya gidiş yolunda uçakta konuştu, gündeme dair açıklamalar yaptı. Davutoğlu Suriye’ye kara operasyonu düzenleneceği iddialarına yanıt verdi. Davutoğlu “Bu tür spekülasyonları “savaşa giriyoruz, girdik” gibi, kesinlikle gündemde tutmamak lazım… Kimsenin savaş çığlığı lobisi oluşturması doğru değil” dedi.

Kara operasyonu iddiaları

Suriye’ye kara operasyonu iddiaları ve Rusya’nın “3. Dünya Savaşı çıkar” açıklamalarına değinen Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Savaşa giriyoruz girdik gibi spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım. Rusya tarafından bilinçli bir algı operasyonu yapılıyor, dünya savaşı çıkabilir diye. Rusya bunu gündemde tutarak dünyayı tedirgin etmeye çalışıyor. Kendi politikalarını dikte etmeye çalışıyor. Bizim böyle bir algı operasyonuna gelmememiz lazım. Kimsenin savaş çığlığı lobisi oluşturması doğru değil. Türkiye gerekli gördüğü tedbirleri alır, ancak pozitif siyasi atmosferin etkilenmemesine özen gösterir.”

Davutoğlu “5 sene sonunda artık Suriye’de bu ortamın sona ermesi icin kara operasyonu zorunlu mu” sorusuna “Rusya’nın havadan yaptığı saldırılar durmalı, alanda rejim ve DEAŞ dışında Suriye halkının temsilcisi olan gruplar desteklenmeli ve barış sureci desteklenmeli” yanıtını verdi.

“Bombardıman dursun” çağrılarına cevap

Davutoğlu “Türkiye’nin YPG’ye yönelik bombardımanı dursun” çağrılarına da cevap verdi. YPG’ye yönelik bu çağrıların bir anlamı olduğunun altını çizen Davutoğlu “YPG Rusya’nın Suriye’deki enstrümanı. Bunu uluslararası kamuoyu dogru okumalı. Eger doğru okunmazsa ilerde daha büyük sıkıntılar doğurur” diye konuştu.

Cenevre görüşmeleri

Davutoğlu YPG’nin Cenevre görüşmelerine katılması tartışmalarıyla ilgili “YPG masaya rejim safında gelebilir ama muhalefet safında değil” dedi.

Salih Müslim’in açıklamalarına cevap

Salih Müslim’in ‘geri adım atmayacağız’ yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Geri adım atmayacağız’ demesinin bir anlamı yok. Geri adım attılar. Şu anda Azzez civarında YPG unsurları Azzez’den uzaklaştırıldı. Azez’e yaklaşırlarsa en şiddetli tepkiyi görürler. Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. Çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek, bunu Biden’a da söyledim. Bu anlamda, Salih Müslim’in açıklamalarının anlamı yok. Türkiye’nin müdahalesi olmamış olsaydı şu anda Tel Rıfat ile Azzez’i ele geçirmiş olacaklardı. Azaz’e bir buçuk kilometre yaklaştıkları için biz uyardık. Biz, Rusya’yı da kaç kez uyardık. Yapmayın, sınırımıza yaklaşmayın, ihlal etmeyin, bu uyarıları dinlemedikleri için bu oldu. Aynı şekilde YPG’yi de uyardık. Fırat’ın batısına geçmeyeceksiniz, Azez’e de yaklaşmayacaksınız. Şimdi de uyarıyoruz, yaklaşmayacaklar.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.