1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AYM 'mühürsüz oy' yasasını görüşecek
AYM 'mühürsüz oy' yasasını görüşecek

AYM 'mühürsüz oy' yasasını görüşecek

Anayasa Mahkemesi, mühürsüz oyları geçerli sayan ve polisin sandık başına gelmesine imkan veren yasayı 31 Mayıs'ta görüşecek.

A+A-

Anayasa Mahkemesi, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına olanak tanıyan yasanın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebini 31 Mayıs’ta esastan görüşerek karara bağlayacak.

CHP’nin açtığı davada iptali görüşülecek maddeler arasında, sandık kurullarının ihmaliyle oy pusulasının arkası mühürlenmemiş oyların geçerli sayılacağı, seçmenin ihbarıyla sandık başına kolluk güçlerinin gelebilmesine imkân tanıyan düzenlemeler yer aldı. Anayasa Mahkemesi ayrıca Meclis’te görüşülerek yasalaşan 26 kanun hükmünde kararnamenin de şekil bakımından iptal talebini esastan görüşecek.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Anayasa Mahkemesi, 31 Mayıs Perşembe günü yapacağı toplantıda, 24 Haziran seçimlerini doğrudan etkileyecek bir düzenlemeyi görüşecek. Mahkeme, ‘ittifak yasası’ olarak bilinen 13/3/2018 tarihli ve 7102 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptal ve yürürlüğünün durdurulması talebini esastan karara bağlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.