Alparslan Kuytul için 'terör' suçlamasından tahliye kararı

Alparslan Kuytul için 'terör' suçlamasından tahliye kararı

Alparslan Kuytul hakkında, "terör örgütü propagandası" ve "terör örgütüne yardım" suçlamalarından tahliye kararı verildi. Başka bir soruşturma kapsamında Kuytul'un tutukluluğu sürecek.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un, “terör örgütü propagandasını yapmak” ve “terör örgütüne yardım” suçlamalarıyla yargılandığı davada tahliyesine kararı verildi.

Kuytul’un, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duygularını istismarı suretiyle dolandırıcılık” iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutukluluğu devam edecek.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un, Adana 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi. Bolu Cezaevi’nde bulunan Kuytul, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

“DEAŞ, PKK ve FETÖ aleyhinde” konuşmalar yaptığını söyleyen Kuytul, “Terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyorum. DEAŞ, beni ölümle tehdit ediyor. FETÖ ve PKK’yı eleştiren videolarım konuşmaların var. Beni Afrin operasyonunu eleştirmekle suçluyorlar. Önceki mahkemelerde bu bana sorulmadı. Beni mahkum ettirmek için kasıt var. Darbeyi reddettiğim videolar kırpılmış” dedi.

Fetullah Gülen’i 1980’li yıllardan beri eleştirdiğini belirten Kuytul, “ABD’nin Irak işgalinde Fetullah Gülen, ‘Irak’ta ölenlere değil İsrail’de ölenlere ağlıyorum’ demişti. Ben bunu çok eleştirdim. Dinler arası diyalog projesini ısrarla reddettim. Bunun bir tuzak olduğunu söyledim. Ben 80/90’lı yıllardan beri bunları reddediyorum” dedi.

Vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. de suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, Alpaslan Kuytul’u bu davadan tahliye ederek duruşmayı erteledi. Kuytul’un, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duygularını istismarı suretiyle dolandırıcılık” iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutukluluğu devam ediyor. (DHA)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.