ABD: Dündar ve Gül’ün davasının izlenmesi prosedürlere uygun

ABD: Dündar ve Gül’ün davasının izlenmesi prosedürlere uygun

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, diplomatlarının, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları mahkemeyi izlemenin diplomatik prosedürlere uygun olduğunu belirtti.

ABD, diplomatlarının Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandıkları mahkemeyi izleme girişimlerine destek verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Saçma sapan şeyler’

Kirby, ABD’nin Türkiye’de hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı düşürmeye çalıştığı iddialarına ilişkin soruya “Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez” diye yanıt verdi.

Kirby, iddiaların hükümete yakın olan basın kuruluşlarında yer aldığının anımsatılması üzerine, “Kimden geldiği umurumda değil. Bunlar saçma sapan şeyler ve ABD’den bir yanıt hak etmiyor” dedi.

‘İlk kez olmuyor, son kez de olmayacak’

ABD’li diplomatların, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları mahkemeyi izlemelerine de destek vererek, “O duruşmanın açılışında Amerikalı diplomatlar vardı. Ev sahibi ülkenin, siyasi, yargısal ve öteki gelişmelerini izleme, bunlara ilişkin rapor hazırlamak bütünüyle diplomatik prosedürlere uygundur. Bu ilk kez olmuyor, son kez de olmayacak” dedi.

Dündar ve Gül’ün yargılandığı davaların kamuya kapatılmasının ‘ayıplanacak bir durum’ olduğunu söyleyen Kirby, “Bu davanın kamuya, medya ve diplomatik erişime kapatılarak, özel şekilde yapılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu utanılacak bir durum. Daha önce de söylediğimiz gibi, Türk hükümetinin, kendi anayasasında da korunan yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü de içinde olmak üzere ifade özgürlüğüne bağlı kalmaları çağrısını yapmayı sürdürüyoruz” dedi.

‘ABD ile Türkiye arasında sorun yok’

Kirby, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir sorun olmadığını, Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu anlatarak, “Bizim için çok önemli bir ikili ilişkimiz var ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Türkler için de böyle olduğunu biliyoruz. Daha önce de söyledik, her konuda aynı görüşte olmadığımız konular oluyor. Medya özgürlüğü bunlardan biri. Ama her konuda görüş birliğinde olunmamasına karşın, yapıcı görüşmeler yapılması ilişkinin güçlülüğünü gösterir” dedi.

‘Yarı özerk bölgeleri desteklemiyoruz’

Kirby, Türkiyeli yetkililerle ile yapılan görüşmelerde, Suriye, PYD, Türkiye-Suriye sınırı gibi konuların da ele alınacağını, sınırdan IŞİD’e destek vermek için geçişlerin sürmesinin Türkiye’yi de kaygılandırdığını belirtti ve, “Suriye’de kendi kendine ilan edilmiş, yarı özerk bölgeleri desteklemeyeceğimizi söyledik, bunları da görüşeceğiz” dedi.(imc)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.