Yüksekova'da sokağa renk katan grup: Koma Dengda

Yüksekova'da sokağa renk katan grup: Koma Dengda

Yüksekova'da kültür ve sanat alanında çalışma yapan gençlerin oluşturduğu 'Koma Dengda' adlı müzik grubu üyeleri, Kürtçe ezgilerle sokağa renk katıyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası ilçedeki kültür ve sanat alanındaki çalışmalar durma noktasına geldi. 4 yıldır kültür ve sanat alanında gözle görülür bir çalışma yapılmazken, gençler ise imkanları doğrultusunda farklı alternatifler yaratıyor. Kent merkezindeki caddede Kürtçe ezgiler seslendiren Koma Dengda adlı grubun üyeleri de bu gençlerden bazıları. 

Sesleriyle çarşı merkezine bir süredir renk katan grubun üyelerinden Can Kutluk, sanatlarını anadillerinde icra edebilecekleri bir merkezin olmamasından dert yandı. Ortaokulda şarkı söylemeye başladığını ve müziğe ilgisinin arttığını aktaran Kutluk, gitar çalmayı öğrendikten sonra da sokakta şarkı söylemeye başladığını kaydetti. Bir aydır sokakta müzik yaptıklarını belirten Kutluk, kendilerine destek veren insanlardan güç aldıklarını ifade etti.

Kentte çok sayıda gencin maddi imkansızlıklardan dolayı müziği bıraktığına dikkati çeken Kutluk, Gever Kültür ve Sanat Derneği gibi merkezlerin de işlevsiz hale getirilmesiyle birlikte kültür ve sanat alanındaki çalışmaların tamamen ortadan kalktığına dikkat çekti. Özellikle derneğin faaliyette olduğu dönemde birçok gencin ücretsiz olarak kendini kültür ve sanat alanında geliştirdiğini söyleyen Kutluk, "Yeterince nasibimizi alamadık ve kültür merkezi 2016 yılında kapatıldı. Gençler için kültür merkezlerinin tekrardan açılmasını istiyoruz" diye seslendi. Herhangi bir merkezin olmaması nedeniyle enstrüman bulmakta da zorlandıklarını kaydeden Kutluk, “Üniversite sınavları öncesi müzik eğitimi oluyor. Onun eğitimini almak gerekiyor ve eğitim alabileceğin herhangi bir yer yok. 4 yıldır kapatılan bir kültür merkezi var" dedi. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum