Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi: Esra Y. intihar etmedi, öldürüldü

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi: Esra Y. intihar etmedi, öldürüldü

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki Esra Y.’nin tecavüze maruz kalması ve şüpheli ölümüne dair 3 sanık hakkında verdiği beraat kararında, çocuğun öldürüldüğüne dair kanaat oluştuğunu kaydetti.

Şemdinli ilçesinde 11 yaşındaki Esra Y.’nin sistematik bir şekilde tecavüze uğraması ve şüpheli ölümüne dair Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz adlı 3 kişi hakkında “Nitelikli cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarıyla açılan davada verilen beraat kararının detayları belli oldu. 3 Kasım’da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, sanıklar hakkında "yeterli delillerin oluşmadığı" ve "şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereği" beraat kararı verildi. 

Mahkeme, tecavüze uğrayan Esra Y.’nin intihar ettiği iddiasını "inandırıcı" bulmayarak, aile bireyleri hakkında soruşturma açılması için Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. 

Kararda Esra Y.’nin üzerinde bulunan meni örneklerinde erkek DNA'sının tespit edildiği ancak erkek sperm sayısının az olması nedeniyle erkek DNA profilinin elde edilemediği kaydedildi. Mahkeme, Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliği'nin 14 Aralık 2017 tarihindeki uzmanlık raporuna da yer verdi. Raporda, söz konusu Esra Y.’nin giysileri üzerinde bulunan örneklerin sanıklara ait olmadığı, DNA'nın Esra Y.’nin akrabası E.Y.’in DNA'sı ile benzerlik gösterdiği, fakat DNA profilinin aynı baba soyundan gelen erkek bireylerden hangisine ait olduğunun kesin olarak belirlenemediği bilgisi yer aldı. 

Mahkeme tutanaklarında, Esra Y.'nin ölümünden bir gün önce köy meclisinin toplanarak yaşanan tecavüz olayında kimin suçlu olduğu ile ilgili toplantı gerçekleştirdiği ve faillerin belli olmadığı yönünde karar alındığı bilgilerine yer verdi. 

MAHKEME 'İNANDIRICI' BULMADI

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi Esra Y.'in 2017'de av tüfeği ile intihar ettiği yönünde daha önce verilen savcılık kararını inandırıcı bulmazken, Esra Y.’nin intihar ettiğine ilişkin daha önce Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı, intihar ettiği tespitini yapmış ve ölümüyle ilgili soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. 

Mahkeme kararında, “Yapılan yargılama sırasında toplanan delilleri, kolluk tarafından tutulan araştırma tutanakları, HTS kayıtları, HTS bilirkişi raporu, Van Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliği'nin 2017 tarihinde alınan Uzmanlık Raporu ile Ömer Y.'den alınan ve çeşitli izler barındıran svap örneklerinde atış artıklarının tespit edilmiş olması, ancak evde bulunan diğer aile fertlerinde hiçbir atış artığına rastlanılmamış olması…” gerekçe gösterilerek aile bireyleri hakkında soruşturma başlatılması istendi.

'ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KANISI OLUŞTU'

Çocuğun ölümü sırasında evin başka bir odasında bulunan aile bireylerinin av tüfeği sesini duymadıklarına yönelik verdikleri uyumsuz beyanlara da dikkat çeken kararın devamında, "Av tüfeğinin ateşlenmesi sonrasında alınan svap örneklerine ilişkin tespitler, kriminal raporları ile olayın meydana geldiği günden bir önceki gün köydeki büyüklerin ve ilgililerin toplanarak yaşanan olaylarda kimin suçlu olduğu yönünde toplantı gerçekleştirmiş oldukları yönündeki beyanlar ile bir bütün olarak birlikte değerlendirildiğinde; maktul Esra Y.’nin kasten başkası tarafından öldürüldüğü yönünde somut olguların bulunduğuna dair mahkememizde kanaat oluştuğu..." bilgilerine yer verdi. 

Mahkeme son olarak, Esra Y.'nin öldüğü gün evde bulunan Bazit Y., Ömer Y., Mehmet Y. ve Dılğaz G. ile ilgili inceleme yapılması için Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılması kararlaştırıldı. 

Öte yandan Esra Y.’nin ailesinin köyden çıktığı belirtildi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum