'Yeşil yaşıyor' diyen Pekin, Musa Anter davasında ifade verdi

'Yeşil yaşıyor' diyen Pekin, Musa Anter davasında ifade verdi

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı yönündeki sözleri nedeniyle Musa Anter cinayeti davasında ifade verdi.

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, gazeteci Musa Anter’in öldürülmesi ve Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına ilişkin görülen davada tanık olarak dinlendi. “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığını iddia eden Pekin, “Televizyon programında kendisinin hasta olduğuyla ilgili söylediğim sözler doğrudur. Kanser hastası olduğu yönünde bilgiler aldım, ancak tedavisinin nerede sürdüğünü bilmiyorum” dedi.

Emekli Korgeneral ve Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Nisan ayında bir televizyon programında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı yönündeki sözleri nedeniyle Musa Anter cinayeti ve JİTEM ana davasında ifade vermeye çağrılmıştı. 18 sanığın yargılandığı davanın Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Serdar Ekingen, gazeteci Abdurrahman Şimşek ve Pekin tanık olarak dinlendi.

Duruşmada, sanıklardan Abdulkerim Kırcı ve Recep Erkal’ın öldükleri ve davada sanık sayısının 16’ya düştüğü duruşma tutanağına geçildi. Gelen evrakların okunmasının ardından tanık beyanlarına geçildi.

ABDULKADİR AYGAN’LA YAPILAN RÖPORTAJ İZLETİLDİ

Gazeteci Abdurrahman Şimşek, “Mahkemenize 20 Aralık 2017 tarihli celsede ifade verirken, sanık Hamit Yıldırım’ın amcasının oğlu Mahmut Yıldırım’a ilişkin gerekli bilgiyi sunacağımı söylemiştim. Gerek şahsi arşivim, gerekse kurumsal arşivimi inceledim. Bilgiye ulaşamadığımı söylemek için geldim. Yanlış bir beyan vermek istemiyorum. Araştırmam sürmekte, ulaşırsam mahkemenizi haberdar edeceğim. Mahkemenize Abdulkadir Aygan ile yaptığım röportaj CD’sini göndermiştim, röportajın tamamıdır” dedi.

Daha sonra röportaj CD’sini mahkemede izletildi. Röportajda Aygan, kendisine gösterilen fotoğraftaki kişinin Hamit Yıldırım olduğunu söyleyerek, “Cinayeti işleyen bu kişi” diyor.

‘YEŞİL’İN YÜZÜ DEĞİŞTİRİLMİŞ OLABİLİR’

İsmail Hakkı Pekin, Mahmut Yıldırım’ın yaşadığını ve kanser hastası olduğunu iddiasını mahkemede de yineledi. Pekin şunları söyledi:

“Ben mesleğim gereği geniş çevresi olan bir kimseyim. Aldığım bilgiler sonucunda Mahmut Yıldırım’ın yaşadığı kanaatine vardım ancak şu an nerede yaşıyor bilmiyorum. Televizyon programında kendisinin hasta olduğuyla ilgili söylediğim sözler doğrudur. Kanser hastası olduğu yönünde bilgiler aldım, ancak tedavisinin nerede sürdüğünü bilmiyorum. Kendisi değişik kimlik kullanıyor olabilir ve hatta yüzü değiştirilmiş olabilir.”

‘CEM ERSEVER’İ YEŞİL ÖLDÜRDÜ’

Avukatların, “Bu bilgilerin kimden aldınız. Mahmut Yıldırım’a tanık koruma prosedürü uygulandı mı? Bilginiz var mı?” yönündeki soruya Pekin, “Yaptığım görev gereği isim açıklamak durumunda değilim. Ancak bu bilgileri ben emekli olduktan sonra çevremdeki insanlardan edindim. Somut bir bilgi değil. Tanık koruma prosedürü uygulandı mı bilmiyorum” yanıtını verdi.

1993 yılında öldürülen Binbaşı Ahmet Cem Ersever’i de Mahmut Yıldırım’ın öldürdüğünü söyleyen Pekin, “Bu bilgi de tamamen kendi arkadaş ortamımda yapılan konuşmalardan edindiğim kanaate dayalı bir bilgidir” dedi.

‘YEŞİL’İ İLK VE SON OLARAK 1995 YILINDA GÖRDÜM’

Mahmut Yıldırım’ı, 1995 yılında 5’inci Hudut Alay Komutanlığı yaptığı dönemde gördüğünü anlatan Pekin, “Adını hatırlamadığım o dönem Iğdır Jandarma Alay Komutanı olan Nacak Albay, Mahmut Yıldırım’la benim yanıma geldi. Nacak Albay, bu kişinin terörle mücadelede kullanılabileceğini bana söyledi. Ancak ben bunu kabul etmedim. Para karşılığı iş yapan biri olduğunu anladım. Tehlikeli bir adam olduğunu değerlendirdim. O tarihten sonra bir daha görmedim” dedi.

MAHKEME MİT’TEN İSİM İSTEDİ 

Tanık ifadelerini ardından avukatların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, sanık Mahmut Yıldırım hakkında kırmızı bülten uygulaması hakkındaki kararın devamına, MİT’e müzekkere yazılarak, dosyaya giren MİT raporlarında Yıldırım’ın halen yaşadığı yönünde bilgileri olduğu anlamına gelecek ifadeler geçen MİT görevlilerinin saptanarak dosyaya tanık olarak dinlenilmesi için kimlik ve adres bilgilerinin istenilmesine karar verdi.

Ayrıca Yıldırım’ın tanık koruma kanunundan yararlanıp yararlanmadığının Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne sorulmasına, kanser hastası olduğu söylenen Mahmut Yıldırım’ın SGK nezdinde tedavi görüp görmediğinin araştırılarak mahkemeye bilgi verilmesi üzere SGK’ya yazı yazılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.