1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni korona genelgesi: STK, dernek ve meslek kuruluşlarının genel kurul yasağı uzatıldı
Yeni korona genelgesi: STK, dernek ve meslek kuruluşlarının genel kurul yasağı uzatıldı

Yeni korona genelgesi: STK, dernek ve meslek kuruluşlarının genel kurul yasağı uzatıldı

Korona virüsü salgınındaki yaşanan artış nedeniyle, dernekler, sivil toplum kuruluşları (STK), meslek kuruluşları ve kooperatifler tarafından genel kurulları 3 ay süreyle tekrar ertelendi. Yasak kararı, 1 Mart'a kadar uzatıldı.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili olarak 81 il valiliğine “Geniş Katılımlı Etkinliklerin Ertelenmesi” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun dernek, meslek kuruluşu ve sivil toplum örgütlerinin genel kuruları ve etkinliklerinin yapılmamasını, ileri bir tarihe ertelenmesini önerdiği, bu kapsamda söz konusu faaliyetlerin 2 Ekim'den 1 Aralık'a kadar yasaklandığı hatırlatıldı.

Salgının artmasının ardından Sağlık Bakanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na yeni bir yazı gönderdiği aktarılan genelgede, yazıda mevsimsel şartlar da göz önünde bulundurularak yasak kararının 3 ay daha uzatılması istendiği belirtildi.

Genelgede şu ifadelere yer verildi:

1. 17 Kasım 2020 tarihli ve 31307 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanunla; Derneklerin genel kurul toplantılarının ertelenmesine dair İçişleri Bakanına yetki veren 7244 sayılı Kanunun 2/ç fıkrasına ekleme yapılarak erteleme yetkisinin üçer aylık sürelerle üç defaya kadar kullanılabileceği hükümü doğrultusunda derneklerin genel kurul toplantıları Şubat ayı sonuna kadar ertelendi.

2. Dernek genel kurullarının ertelenmesine ilişkin durum doğrultusunda; daha önceden 01.12.2020 tarihine kadar yapılmaması kararlaştırılan, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin (genel kurul toplantıları dahil) 01.03.2021 tarihine kadar ertelenmesi gerektiği değerlendirildi.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.