Yeni aşı grupları nasıl randevu alacak?

Yeni aşı grupları nasıl randevu alacak?

Covid-19 ile mücadele kapsamında başlatılan aşılama programında sıra yeni gruplara geldi. 60 yaş üzerini ve bazı kronik rahatsızlıkları bulunanları kapsayan yeni gruplar bugünden itibaren randevu alabilecek.

Korona virüsÜ salgını ile mücadelede aşılama için yeni aşamaya geçildi. Bugünden itibaren aşılama başlatılan grupları açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "60 yaş üzeri vatandaşlar ve eşlerinin yanı sıra bazı risk gruplarının da aşılama programına dahil edildiğini" ifade etmişti.

Koca, söz konusu paylaşımında, “Aşı programında yeni gruba geçiyoruz. Aşısı sisteme tanımlanmış olan vatandaşlarımız 60 yaş üzeri vatandaşlarımız eşleri ile birlikte randevu alarak aşılarını olabilecekler. Ayrıca bazı risk grupları da programa dahil edildi. Risk grubunda olan morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları, Down sendromu olan vatandaşlarımız ve immuno supresif tedavi alanlar öncelikli aşı olmak için sisteme tanımlandı. En kısa sürede en çok riskli vatandaşımızı korumak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

NASIL RANDEVU ALINIR?

Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyanlar, e-Nabız sistemi üzerinden “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından ya da aralarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj atarak aşı uygunluk durumlarını öğrenebilir.

Bu aşamanın ardından aşı onam formuna hem e-Nabız’dan hem gelen kısa mesaj ile erişebiliyor. Eğer aşı grubunda yer alınıyor ise, aşı randevusu; e-Nabız üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ne (MHRS) bağlanarak ya da MHRS mobil uygulamalarını kullanarak ve ALO182 hattını arayarak alınabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor. 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.