Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin: HDP iddianamesini tekrar hazırlıyoruz

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, en çok dosyanın FETÖ ile ilgili olduğunu açıkladı. Şahin, iade edilen HDP iddianamesini de yeniden hazırladıklarını söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay'da en çok dosyanın FETÖ ile ilgili olduğunu açıkladı. Şahin, Türkiye'deki konular ve Azerbaycan ile Türkiye arasındaki hukuki işbirliği hakkında Haber Global'e açıklamalarda bulundu. 

Şu anda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda dosya sayısı en çok olan bölümün FETÖ olduğunu, 40 bin civarında dosya bulunduğunu söyleyen Şahin, "Fethullahçı terör örgütünün yargıda yeniden yapılanmasının önüne geçmek için devletin mücadelesini sürdürdüğünü" belirtti. 

"Kimse, özellikle hukukçular iradesini hiç kimseye bırakamaz" diyen Şahin, "Herkes vicdanlarıyla kanunlara uygun karar vermek zorunda. Vicdanını, reyini bir başkasına teslim eden insandan zaten hukukçu olmaz. Devlet bununla mücadele ediyor. Halen yargının içinde var mıdır, onu bilemiyorum ama takip edilmesi gerekir. Her zaman uyanık olmak lazım. Öyle bir yapı her zaman devletin içine sızabilir. Tedbir almak lazım diye düşünüyorum" diye konuştu. 

'HDP İDDİANAMESİNİ TEKRAR HAZIRLIYORUZ'

HDP'nin kapatılması için hazırlanan iddianamenin eksikler nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından iade edilmesini de değerlendiren Şahin, "Biz iddianameyi tekrar hazırlıyoruz" dedi. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, istinaf mahkemelerinin açılmasının Yargıtay'ın yükünü hafiflettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki dosya sayısı 700 binlere dayanmıştı. Geçen yıl 5 Haziran'da göreve başladım. Pandemi ortamında 283 bin 411 dosya vardı. Şu anda bize her ay 20 bin civarında dosya geliyor. Bu, bir yılda yaklaşık 200 bin daha dosya gelmiş demektir. Temmuz ayında yeni binaya taşınacağız. Milletimize vaat ediyorum yılbaşında bu sayı 100 binin altına inecek. Gelecek sene bu günlerde bir röportaj gündeme gelse 50 ila 60 bin civarında dosya sayısı olabilir diye düşünüyorum. 283 binden 130 binli rakamlara düşürdük. Pandemi oldu, ülkede birçok kurum mesaisini azaltarak çalıştı, çalışmadığı günler oldu ama Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, hastalığa yakalananlar hariç, pandemide hiç etkilenmedi diyebilirim."

'İLK ZİYARETİM BAKÜ'YE OLDU'

Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilen, ayrıca Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Kamran Aliyev ile görüşme yapan Bekir Şahin, ilk yurt dışı ziyaretine çıktığını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de bir gelenek var. İlk resmi ziyaret ya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ya Azerbaycan Cumhuriyeti'ne olur. Biz de bu güzel geleneğe uyduk. Hatta, Ankara dışında kendi memleketime dahi gitmedim. İlk ziyaretim Bakü" diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan arasında adli işbirliğine gidilmesini de değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, anlaşmanın maddelerinden bahsederek yapılacakları saydı.

Buna göre iki ülke arasında savcıların eğitimi için kısa süreli değişim ziyaretleri gerçekleştirilecek, değişim programları ve çalışma ziyaretleriyle ilgili programlar hazırlanacak, ceza hukuku ve diğer mevzuat çalışmaları ilgilendiren kanunların uygulanması hakkında karşılıklı bilgi sağlama konusunda işbirliği yapılacak. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.