Yargı reformunda ‘af düzenlemesi’ yapılması bekleniyor

Yargı reformunda ‘af düzenlemesi’ yapılması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Yargı Strateji Reformu Belgesi’ni yarın açıklayacak.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberinegöre  tanıtım toplantısında, yapılan reformlarla ilgili açıklanması beklenen konu başlıkları şöyle:

Türkiye ile AB arasında tam üyelik ve “vizesiz Avrupa” görüşmeleri son altı kriterde tıkanmıştı. AB, Terörle Mücadele Kanunu’nda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda cezalandırma ve tutuklamayla ilgili ilave değişiklikler talep ediyordu. Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde, AB kriterlerinde geçen “terör” tanımına ilişkin bir düzenleme yapılması bekleniyor. Düzenlemenin, Türkiye’nin, “terörle mücadele” tezini sürdüren, ancak terörle mücadelede “ifade özgürlüğü”nün kapsamını genişleten bir değişikliği içermesi bekleniyor.

Af düzenlemesi

Af düzenlemesi, geçen yıl seçimlere giderken MHP’nin teklifiyle gündeme gelmiş ve tartışmaya açılmıştı. Af konusunda büyük bir beklenti oluştuğu gerekçesiyle “örtülü” de olsa bir af düzenlemesi yapılması bekleniyor.

Nafaka düzenlemesi

Kısa süreli evliliklerde en az iki yıl, uzun süreli evliliklerde nafakanın evlilik süresine göre belirlenmesi sonucu benimsendi. “Nafakanın süreli ya da objektif kriterlerle” düzenlenmesinin esas alınacağı belirtiliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.