Washington Kürt referandumuna karşı!

Washington Kürt referandumuna karşı!

ABD, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin bağımsızlık için referandum projesine karşı çıkarak, IŞİD tehdidine karşı Iraklı tüm toplulukları birliğe çağırdı.

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Perşembe günü Hewler parlamentosunda yaptığı konuşmada, milletvekillerinden kendi kaderini tayin hakkı üzerine referandum tarihini belirlemelerini istedi.

Ancak Kürtleri, Şiileri ve Sünnileri Bağdat'ta bir ulusal birlik hükümeti kurmaya çağıran Beyaz Saray, referandum projesine çekinceli yaklaştı.

Fransız basın ajansı AFP'ye göre Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, "Irak'ın birlik olması halinde daha güçlü olacağına inanmayı sürdürüyoruz" dedi. Sözcü, "Bu nedenle ABD demokratik, çoğulcu ve birleşik bir Irak'ı destekliyor. Tüm tarafları ortak bir hedefe doğru birlikte çalışmaya çağırmaya devam ediyoruz" diye ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de, Barzani'ye en yakın isim olarak değerlendirilen Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin'i Beyaz Saray'da kabul etti. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, görüşme sırasında "önemli olan tüm toplumları bir araya getirecek yeni bir hükümetin oluşturulmasıdır" dedi.

Biden, bir Irak hükümetinin kurulması konusunda Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile de telefon görüşmesi yaptı.

HEWLER'E GÖRE ABD'NİN RESMİ OLMAYAN YAKLAŞIMI FARKLI

Fuad Hüseyin başkanlığındaki bir Hewler heyeti bir süreden beridir Amerika'da temaslarda bulunuyor. Heyette yer alan Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler sorumlusu Felah Mustafa, Rudaw'a yaptığı açıklamada resmiyette ifade edilenin aksine ABD'nin Kürdistan'ın bağımsızlığı konusundaki yaklaşımının daha farklı olduğunu savundu. "Yaklaşımlarının içeriğinde oldukça değişim var" diyen Mustafa, "Bizim gördüğümüz, resmi yaklaşımdan farklıdır, çükü Amerika, çevredeki ülkeler ve Arap ülkeleri Kürdistan'ın bağımsızlık ilanını büyük ve güçlü bir şekilde karşılıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum