Van'daki Mahallelere Kürtçe isimlerin İadesi İçin Çalışma Başlatıldı

Van'daki Mahallelere Kürtçe isimlerin İadesi İçin Çalışma Başlatıldı

Büyükşehir Belediyesi, BDP ve AKP'li meclis üyelerinin oy birliğiyle, köyden mahalleye dönüşen yerlerin eski isimlerinin iadesi için karar aldı.

VAN - Van Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan Haziran ayı 3'üncü meclis toplantısına, Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay başkanlık yaptı.

Meclis toplantısında Tuşba Belediyesi BDP'li Meclis Üyesi Fehim Oflas'ın Van Büyükşehir olduktan sonra mahalle statüsü alan köylerin adlarının değiştirilmesi için verdiği önerge görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonrası oylamaya açılan önergede BDP ve AKP meclis üyelerinin oy birliğiyle eski isimlerin iadesi için İmar Komisyonuna yetki verildi.

İmar Komisyonu yapacağı çalışmayı, bir sonraki toplantıda meclise sunacak.

Önergeyi veren Tuşbe Belediyesi Meclis Üyesi Fehim Oflas, Türkiye'de 12 bin köy isminin değiştirildiğini bunların 415'inin Van ve ilçelerinde olduğunu söyledi.

Oflas, "Değiştirilen köy isimlerinin çoğunlukla Kürdistan ve Karadeniz'de olduğunu görüyoruz. Yapılan bu değişikliğin amacı Türkçe olmayan isimleri değiştirmek değil, inkâr, imha ve tek tipleştirme politikasını gerçekleştirmekti. Çıkarılan 6360 sayılı kanunla kendi köylerimizin eski isimlerini almamız için hiçbir engel kalmadı. Bu sorun BDP, AKP sorunu değil, sistem sorunudur. Bu sorunu hep beraber çözmek bizim elimizdedir" dedi.

"KÖYLERİN TÜRKÇE İSİMLERİ BİLİNMİYOR"

Daha sora söz alan BDP'li Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, bu çalışmanın çok büyük bir ihtiyaç olduğunu belirterek, bölgedeki birçok insanın köylerin Türkçe isimlerini bilmediğini söyledi.

Bozbay, "Bu hak bugüne kadar vermiş olduğu mücadeleler sonucu kazanılmış haklardır. Düne kadar çocuklarımızın ismini bile biz değil sistem seçiyordu. Mahmut Esat Bozkurt’un ‘bu ülkede ya Türk olursunuz ya da Türklere hizmetkâr olursunuz’ lafı vardır. Kürt halkı bunu hiçbir zaman kabul etmedi bu zihniyeti bugüne kadar reddetti. Biz hiç kimsenin kölesi değiliz bu toprakların asıl sahibiyiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.