Van Tabip Odası'ndan Acil Nöbetlerine Tepki

Van Tabip Odası'ndan Acil Nöbetlerine Tepki

Türk Tabipler Birliği Van-Hakkari Tabip Odası Aile Hekimleri Kolu tarafından yapılan basın açıklamasında, acil servislerde tutulan nöbetlere tepki gösterildi.

VAN - Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisi önünde yapılan basın açıklamasında, acillerde çalışma ortamının da kapasitesinin üstünde, güvenliksiz ve uzun süreli çalışma bakımından madenlerdeki çalışma koşullarından bir farkı olmadığını savunuldu.

Basın açıklaması; TTB Van, Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayfer Bostan tarafından okundu. Bostan, “Bu çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle sağlık çalışanları hastalarına nitelikli sağlık hizmeti sunamamaktadır. Bu durum sağlık çalışanlarını mutsuz etmekte, tükenmişliğe yol açmakta ve mesleklerini sürdürmelerini zorlaştırmaktadır. Aile hekimliğine geçişle birlikte yıllarca hastane acillerinde çalışarak tecrübe kazanmış pratisyen hekimlerin aile hekimliğini tercih etmesi ile birlikte acil servislerde hekim açığı baş göstermiş ve bu birimlerde çalışan hekim sayıları neredeyse yarıya düşmüştür. Sağlık Bakanlığının resmi açıklamalarına göre, acil servislere yapılan hasta başvurularının yüzde 70’i acil olmayan vakalardan oluşmaktadır. Acil servislerde çalışan hekim sayısını artırmayan iktidar, acil nöbetlerini uzman hekimlere tutturarak olayı çözmeye çalışmış, buna rağmen talep karşılanmayınca çıkarılan kanun ve genelgelerle aile hekimleri de acil servislerde çalışmaya zorlanmıştır. Bu işin kalıcı çözümü popülizmden uzak sağlık politikaları ve acil serviste çalışan kalifiye hekim kadrolarının artırılması ile mümkündür. Baskıcı otoriter yönetim anlayışı hem toplumun sağlığını tehdit etmekte hem de çalışanların haklarını çiğnemektedir” ifadelerini kullandı.

Van Tabip Odası'ndan Acil Nöbetlerine Tepki

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.