Van Gölü çevresini yapılaşmaya açacak karar durduruldu

Van Gölü çevresini yapılaşmaya açacak karar durduruldu

Van Gölü çevresini, Cumhurbaşkanlığı’nın onayıyla yapılaşmaya açacak Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararının iptali ile ilgili açılan davada mahkeme, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Van ve Bitlis illeri sınırları içerisinde bulunan Van Gölü Doğal Sit Alanı’nın, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak değiştirilmesine karşı açılan davada, yargıdan önemli bir karar çıktı. Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası’nın, kararın iptali istemiyle açtığı davaya bakan Van 3. İdare Mahkemesi, ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Mahkeme. Bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasını kararlaştırdı.

Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun Doğal Sit Alanı’nın, “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna ilişkin aldığı karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 30 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kararla tescillemişti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası, göl kıyısındaki SİT alanının yapılaşmaya açılacağı, çevreye ve doğaya zararlı uygulamalara sebebiyet verileceği gerekçesiyle kararın iptali istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu kararının iptali istemiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan davaya bakan Van 3. İdare Mahkemesi, ‘yürütmeyi durdurma’ kararı alıp, keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına hükmetti.

Alınan karar doğrultusunda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden (YYÜ) 6 profesör ile bir öğretim görevlisinin yer aldığı Bilirkişi Ekibi, göl çevresinde keşif ve inceleme yaptı. TMMOB temsilcileri de ekibe eşlik edip incelemelerde bulundu. Bilirkişi raporunun kısa bir süre içinde hazırlanarak mahkemeye sunulması bekleniyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.