Uyarı: Mutasyona uğrayan yeni Coronavirus daha hızlı yayılıyor

Uyarı: Mutasyona uğrayan yeni Coronavirus daha hızlı yayılıyor

İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, Coronavirus'ün mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün 'daha hızlı yayılabildiğini' söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaygın aşılama ile 2021 itibariyle geriletilmesi umulan yeni tip Coronavirus'ün mutasyonu sonucunda daha hızlı yayılabilen bir virüs ortaya çıktı. İngiltere'de hızla yayılan yeni Coronavirus ile ilgili hükümetin yeni önlemler alınması gündemde.

BBC'nin akardığına göre, İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, Coronavirus'ün mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün "daha hızlı yayılabildiğini" söyledi.

Whitty, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirimde bulunduk ve durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut verileri incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni türün daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair henüz bir bulgu yok. Ancak bu görüşün net bir şekilde teyit edilmesi için konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor" dedi.

BAŞBAKAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın bugün Coronavirus'ün yeni türünün özellikle ülkenin güneydoğusunda hızlı bir şekilde yayılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Basın toplantısı öncesinde kabine toplantısı yapılıyor.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Coronavirus'ün yeni türüyle ilgili "ciddi kaygılar" bulunduğunu ve yeni bir dizi kısıtlayıcı önlemin alınabileceğini belirtti. Yapılan analizler, virüs taşıyan bir kişinin bulaştırdığı kişi sayısını gösteren R değerinin yeniden 1'in üzerine çıktığına işaret ediyor.

Ulusal Sağlık Hizmetleri yetkilileri, sağlık sisteminin ciddi bir baskı altında olduğu uyarısı yapıyor. İngiltere'de hastanelerin yatak kapasitesinin yüzde 90'ının dolu olduğu belirtiliyor.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda özerk yönetimlerinin başbakanlarının kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bakan Michael Gove ile görüştükleri bildirildi. İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, kendisinin de bugün kabine toplantısı yapacağını açıkladı.

Sturgeon, "Şu anda vaka sayıları İskoçya'da Birleşik Krallık genelinin altında bulunuyor ancak bu daha hızlı bulaşan türün yayılmasını engellemek için önleyici bazı adımlar atmak gerekebilir" dedi.

'VİRÜSLER MUTASYONA UĞRAR'

Virüsler mutasyona uğrar. Dolayısıyla bu gelişme çok da şaşırtıcı değil. Şu aşamada mutasyonla ortaya çıkan türün hastalığı ağırlaştırdığı ya da mevcut aşıları etkisiz kılacağına dair herhangi bir bulgu yok.

Ancak yapılan ilk incelemeler bu türün çok daha hızlı bir şekilde yayıldığına işaret ediyor. Bu da, özellikle bazı kısıtlamaların hafifletileceği Noel öncesinde ciddi kaygı yaratıyor.

Coronavirus'ün mutasyonu, kapanma sırasında Londra'daki vaka sayılarının neden arttığına da bir açıklama getirebilir. Tüm sinyaller, Başbakan'ın Noel için yeni düzenlemeler açıklayacağını gösteriyor. Coronavirus nedeniyle hastaneye yatanların sayısı artarken, İngiltere'nin güneydoğusunda boş yatak sayısı da her gün azalıyor.

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.