UNICEF: 10 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var

UNICEF: 10 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı var

UNICEF’in raporuna göre Burkina Faso, Mali ve Nijer’de 10 milyon çocuğun acil insani yardıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı UNICEF, yayınladığı raporunda Burkina Faso, Mali ve Nijer’de 10 milyon çocuğun 2020 yılına göre iki kat daha fazla acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu bildirdi. UNICEF, her üç ülkeye komşu ülkelerde de 4 milyona yakın çocuğun tehdit altında olduğunu kaydetti. 2022’de iki kez askeri darbenin yaşandığı Burkina Faso, 2015 yılından beri “cihatçı” olarak adlandırılan çete gruplarının şiddeti altında bulunuyor. Mali ve Nijer’de ise daha önceki yıllarda başlamıştı.

Özellikle 2022 yılının Orta Sahel bölgesinde çocuklar için “son derece şiddetli” geçtiğine vurgu yapan UNICEF,  “Çatışmanın tüm taraflarının acilen çocuklara yönelik saldırılarını durdurması gerekiyor” dedi.  UNICEF ayrıca eğitim kurumları, sağlık merkezleri ve yurtları da hedef almaktan vazgeçmeye çağırdı.

300 OKUL KAPATILDI

UNICEF’e göre devlet tarafından yönetilen eğitim sistemine karşı çıkan silahlı gruplar okulları yakarak yağmalıyor, aynı zamanda öğretmenleri tehdit ediyor, kaçırıyor veya infaz ediyor. Burkina Faso, Mali ve Nijer’de 8 bin 300’ü aşkın okul ya hedef oldukları için ya da aileler zorunlu göçe maruz kaldıkları için kapatıldı.

İnsani yardımlara yeterli finansman sağlanmadığını belirten UNICEF, 2022 yılında bölgedeki faaliyetlerini finanse etmek için talep edilen 391 milyon doların yalnızca üçte birini aldı. UNICEF, 2023 yılı için 473,8 milyon dolar talep ediyor.

ÇATIŞMA ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölgesel Müdürü Marie-Pierre Poirier de yaptığı yazılı açıklamada “Silahlı çatışmalar giderek daha fazla çocuğu etkiliyor” dedi. Poirier, çocukların “askeri çatışmaların yoğunlaşması veya devlet olmayan silahlı grupların hedef alması nedeniyle mağdur olduğunu” belirtti.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.