UNHCR : 50 milyon insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı

UNHCR : 50 milyon insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu (UNHCR) geçen yılın sonunda dünya genelinde 50 milyondan fazla kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığını ve bunun 2. Dünya Savaşı sonrası dönemde görülen en yüksek seviye olduğunu açıkladı.

Basnews'in haberine göre UNHCR’nin Küresel Trendler raporuna göre, büyük bölümü dünya ülkelerinin çözmeyi başaramadığı çatışmalar veya işkenceden etkilenen bu kişilerin yarısını ise çocuklar oluşturuyor.
              
BM Mülteciler Yüksek Komisyonu Başkanı Antonio Guterres, 'Çok önemli bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Dünyada zorunlu olarak yer değiştirmek zorunda kalan insan sayısında çok ciddi artış var' dedi.
              
Bulunduğu yeri değiştirmek zorunda kalan insanların sayısı bir önceki yıla göre 6 milyon artarak toplam 51.2 milyona ulaşırken, bunun 16.7 milyonunu mülteciler ve 33.3 milyonunu kendi anavatanı içerisinde yer değiştirmek durumunda kalanlar oluşturuyor.
 
Sığınma başvurusunda bulunup beklemekte olanların sayısı ise 1.2 milyon.
              
UNHCR’ye göre geçen yıl dünyadaki 2.5 milyon yeni mültecinin büyük bölümünü Suriye’den kaçanlar oluşturdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.