Türkkan: Göreceksiniz 6 ay sonra Demirtaş tahliye edilecek

Türkkan: Göreceksiniz 6 ay sonra Demirtaş tahliye edilecek

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Demirtaş ile ilgili sözlerini değerlendirdi, “Sayın Cumhurbaşkanı ne derse tam tersini yapan bir şahsiyettir" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Tükkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Korona virüsü salgınına karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Türkkan, 14 gün kapanma çağrısını yineledi, vatandaşın yaşadığı ekonomik zorlukların çözümü için önerilerde bulundu. “Vergisi, stopajı derken insanlar artık yazar kasa fırlatmıyor. Dükkanlarının tabelasını parçalıyor artık. Acı reçete diye ahkam kesiyorlar. İnsanlara zehir olan bir iktidarla karşı karşıyayız” diyen Türkkan bu kışın daha ağır geçmemesi için iktidarın acil önlemler alması gerektiğini ifade etti.

'9 MİLYON KİŞİYE MAAŞ BAĞLANMALI'

Türkkan iktidarın acil olarak alması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

- İş yerleri kapatılanlar başta olmak üzere, pandemiden etkilenmeye devam eden mükellefler için vergi ve sigorta uygulamaları ile ilgili mücbir sebep hükümleri uygulanmalıdır.

- Yapılandırma yasası ölü doğmuştur. Pandemide ikinci dalgayı yaşarken, mükelleflerin 31 Ağustos 2020 öncesi borçlarını taksitlendirerek ödeyeceklerini düşünmek, aşırı iyimserlikten öteye gitmemektedir. O yüzden ilk ödemeler 2021 yazına ertelenmelidir.

- İşsizlik Fonu'ndaki kaynağın yeterli olduğu dikkate alınarak; kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği aylık ödemelerinin aylık tutarın 2 bin 500 TL'nin altında olmaması gerekmektedir.

- Kayıt dışı çalıştırılan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 9 milyon kişiye, pandemi bitinceye kadar vatandaşlık maaşı bağlanmalıdır.

- Karşılıksız çek nedeniyle hapse girmemek için borçluya alacaklılarla anlaşmak için tanınan bir yıllık sürenin sonuna gelindi. Pandeminin devam ettiği dikkate alınarak, bu durumda olanlara alacaklılar ile anlaşmak için bir yıl daha ek süre tanınmalı.

- Ödenemeyen elektrik, su ve doğalgaz paraları ile ilgili olarak, kapatma işleminin yapılması engellenmeli.

- Pandemi boyunca ücretsiz internet hizmeti verilmeli.

'ALKOL YASAĞI VİRÜSÜN YAYILMASINA KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİR Mİ?'

Türkiye’nin kaynak sorunu değil kaynakların nereye harcanacağı ile ilgili tercih sorunu olduğunu söyleyen Türkkan, hafta sonu marketlerde alkol satışı yasağını da eleştirdi. Türkkan, “Eğer bu, virüsün yayılmasında önleyici tedbir ise o zaman hiç sattırmayalım. Ama yok özel yaşama müdahale ise bunu doğru bulmayız. Peki yarın da bir başkası gelirse ezan saatinde sokağa çıkmak yasak derse ne yapacaksınız? Buna evet mi diyeceğiz böyle bir şey olabilir mi? Maksat haramı kısıtlamaksa son beş yılda Diyanet, faizinden 7.4 milyon lira kazandı. Bu haramı görmezden gelirseniz diğer haramlarla ilgilenmek çok haddiniz olmaz” dedi.

'CUMHURBAŞKANI NE DERSE TAM TERSİNİ YAPAN BİR ŞAHSİYET'

Türkkan yargı reformu kapsamında tutukluluğu tartışma konusu olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili Erdoğan’ın son açıklamalarını da şöyle değerlendirdi:
“Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Bakü’ye giderken birden bire gündem yaratma çabasına girdi. Dedi ki; yargının işine müdahale etmek benim işim değil, Ben inanıyorum ki bizim yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkan hazırlamaz. Sayın Cumhurbaşkanı ne derse tam tersini yapan bir şahsiyettir. Göreceksiniz ki en az 6 ay sonra Selahattin Demirtaş tahliye edilecek. Nasıl ki Rahip Brunson’ı terörist ilan etmişlerdi. Ona papaz terörist demişlerdi. Tahliye ettiklerinde bir garip din adamı Brunson oldu. Rahip giderken uçak bileti bile tahsis edip kapıya kadar da uğurladılar. Aynısı Deniz Yücel’de de yaşandı. Terörist dedikleri Deniz Yücel’i Merkel’in emri ile serbest bıraktılar. Brunson’ı da Trump’ın emri ile serbest bıraktılar. Yeni ABD yönetimi ayarlarına geçen AK Parti iktidarı Demirtaş’ı da tahliye edecek, kapıda karşılayacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Şüphesi olan varsa Habur’da yaşanan rezaleti Google’da aratsın.”

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.