Türkiye'den Güney Kürdistan'a 400 tanker benzin

Türkiye'den Güney Kürdistan'a 400 tanker benzin

IŞİD çetelerinin Musul'u ele geçirmesi ve Kerkük kenti yakınlarındaki Beyci rafinerine yönelik saldırıları sonrasında Güney Kürdistan'a rafinerilerden sağlanan benzin azalınca, benzin istasyonlarında kuyruklar oluştu.

Hewler, Duhok, Zaxo ve Mesif gibi kentlerinde benzin tükendi. Petrol istasyonlarından benzin almak için 3 gün sonrasına randevu veriliyor. Yüzlerce araç benzin istasyonları önünde kontak kapatarak sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. Federal Kürdistan Hükümeti'nin talebi üzerine, Türkiye önceki gün benzin yüklü 400 tanker gönderdi. 

Güney Kürdistan'da 4 gündür benzin sıkıntısı sürüyor. Petrol kaynaklarından biri olan Musul'un IŞİD'in eline geçmesi ve Beyci rafinerine yönelik saldırıların ardından, yaşanan benzin sıkıntısı Güney Kürdistan'ı da vurdu. 

Petrol istasyonlarından benzin alabilmek için araçlar, benzin istasyonlarında kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Hewler, Duhok, Zaxo ve Mesif gibi kentlerde yaşanan benzin sıkıntısı nedeniyle trafiğe çıkan özel araçların sayısında azalma görülürken, ticari taksiler de benzin fiyatının artması nedeniyle, taşıma ücretlerine yüzde yüz oranında zam yaptı. Benzinin litresi son 3 günde yüzde 300 oranında arttı.

BENZİN İÇİN EN YAKIN YER HABUR

Petrol istasyonlarında yaşanan izdiham nedeniyle birçok özel ve ticari araç şoförü, Türkiye sınırına gelerek Habur Sınır Kapısı yakınlarındaki petrol istasyonlarından deposunu doldurup geri dönüyor. Bölgesel Kürt Hükümeti'nin talebi üzerine ise Türkiye'den önceki gün 400 tanker benzin gönderildi. İki gün içerisinde Habur Sınır Kapısı üzerinden 1200 tankerin Güney Kürdistan'a gönderileceği bildirildi. 

3 GÜN SONRASINA RANDEVU

Petrol istasyonlarında benzin kalmayınca, kilometrelerce araç kuyruğuna her istasyonda rastlamak mümkün. Petrol istasyonlarındaki kuyruğa gelebilen özel ve ticari araçlara ancak 3 gün sonrasına randevu verilebiliyor. Araç sahipleri, benzin istasyonu önündeki kuyrukta araçlarını kontak kapatarak terk edip bırakıyor. 
Halk, benzin dışında mazot sıkıntısının başlamasından kaygılı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum