Tülay Hatimoğulları: Siz hangi garantörlükten bahsediyorsunuz?

Tülay Hatimoğulları: Siz hangi garantörlükten bahsediyorsunuz?

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, İsrail Filistin savaşında iktidarın politikasını eleştirerek "Kürt sorunu dipdiri ortadayken, siz hangi garantörlükten bahsediyorsunuz" diye konuştu.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasına Ekim Devrimi’nin 106’ncı yıl dönümünü hatırlatarak başlayan Hatimoğulları, "Onların bayraklarını asla yerde bırakmayacağız. Ekim Devrimi’nin hayalleri gerçek olana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

ANADİLDE, EŞİT VE PARASIZ EĞİTİM SÖZÜ

MA'nın aktardığına göre, 6 Kasım Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kuruluş yıl dönümüne değinen Hatimoğulları, YÖK'ün 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin ürünü olduğunu vurguladı. Hatimoğulları, "Bu kurum ne yazık ki AKP iktidarda değilken çokça eleştirdiği bir kurumdu. Ancak AKP iktidara geldikten sonra YÖK’ü kendi kurmuşçasına sahiplendi ve üniversiteler üzerinde YÖK ile birlikte terör estirmeye devam etti. Demek ki dümenin başına geçince o kurumu eleştirmek bir kenara kalıyor. O kurumun bütün negatifliği ile yönetmeye devam ediyorlar. Bakın gençler diyor ki; 'barınamıyoruz, yoksullaştık.' Yoksulluktan dolayı intihar eden genç sayısı gittikçe artıyor. Gençler KYK yurtlarında bozuk asansörlerde canlarını kaybediyor ama bu iktidar ve YÖK buna tamamen seyirci kalıyor” diye konuştu.

Asansörler nedeniyle yaşanan ölümlerin kaza olmadığını, “katliam” olduğunu belirten Hatimoğulları, "AKP’nin derdi kesinlikle YÖK’ü değiştirmek değilmiş, bunu bir kere daha anlamış olduk. Darbe kurumu YÖK’ün devam eden zihniyetine karşı gençlik meclisimiz ile birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Üniversiteler, gençler, akademisyenler, ihraç akademisyenler özgürleşene ve görevlerini özgürce icra edene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Anadilde bilimsel, eşit ve parasız eğitim en önemli sözlerimizden biridir. Demokratik bir toplum için bunlar olmazsa olmazlarımızdır" şeklinde konuştu. 

‘TİMSAH GÖZYAŞLARI’

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını değerlendiren Hatimoğulları, İsrail Filistin savaşında iktidarın politikasını eleştirdi, "Kürt sorunu dipdiri ortadayken, siz hangi garantörlükten bahsediyorsunuz" diye sordu. Bütün dünyanın izleyici konumunda olduğunu ifade eden Hatimoğulları, Filistin halkının yanında olduklarının altını çizerek “Her an büyük bir insanlık dramı yaşanıyor, bir tek devletin doğru düzgün kılı kıpırdamıyor. AKP,  Filistin halkıyla dayanışma mitingi yaptı. Mitingde Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı hatırlayacaksınız. Adeta yerel seçimlere hazırlanmak üzere yapılmış bir miting gibiydi. Gerçekten Filistin halkı için ağlayan yok. Ağlamıyorlar, doğru söylemiyorlar, timsah gözyaşı döküyorlar. İç siyasette Filistin’in yanındayız diye anlatmaya çalışıyorlar ama bunlar doğru değil. Keşke sadece bu olsa. Biz bu kürsüden defalarca çağrı yaptık, yapmaya devam edeceğiz; İsrail ile ticari ve askeri anlaşmalarınızı devam ettirdiğiniz sürece siz hiçbir şey yapamazsınız. Filistin halkının yanında olamazsınız” dedi.

'HANGİ BARIŞ İÇİN ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUNUZ?'

Hatimoğullları, konuşmasına şöyle devam etti, "Şimdi diyor ki 'garantör olalım. Gelin barışı sağlayalım.' Kesinlikle acil bir ateşkes çağrımızı bakidir ve yineliyoruz. Ama buradan AKP’nin genel başkanına soruyoruz: Siz kaç ülkenin, kaç toplumun, kaç savaşın ya da kaç çatışmanın çözümünde rol aldınız? Hiç. Hangi barışı sağlamak için elinizi taşın altına koydunuz? Hiç. Neyin garantörü olacaksınız? Hiçbir şeyin garantörü olamazsınız. Türkiye'de Kürt sorunu bu kadar capcanlıyken, barış yanlısı insanların barış çağrılarına kulak vermezken hangi barıştan, hangi garantörlükten bahsedeceksiniz? Erdoğan, İsrail-Filistin savaşı için ‘savaş halkların vicdanın sonlandırır’ diyor. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyen, gece gündüz Kürtlerin başına bomba yağdıran iktidarın cumhurbaşkanı, vicdan sahibi olmuş da bu sözleri sarf ediyor. Sizlerin yüreğiniz kaskatı kesilmiş. Yüreğiniz o kadar katılaşmış ki Ortadoğu’da firavun olarak anıtınız dikilecek. Sizin yüreğiniz işte bu kadar kaskatı olmuştur.” 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.