TÜİK'e göre ücretli çalışan sayısı 1 yılda 620 bin kişi arttı

TÜİK'e göre ücretli çalışan sayısı 1 yılda 620 bin kişi arttı

Korona salgını nedeniyle özellikle hizmet sektöründe çalışan yaklaşık 2 milyon kişi işinden olurken, TÜİK'e göre hizmet sektöründe ücretli çalışan sayısı son bir yılda yarım puan arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2021 Ücretli Çalışan İstatistikleri'ni açıkladı. TÜİK'e göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 11 milyon 969 bin 591 kişi iken, 2021 yılı Ocak ayında 12 milyon 589 bin 820 kişi oldu.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; ocak ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 8,4, inşaat sektöründe yüzde 22,1 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,5 arttı.

MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ ORAN YÜZDE 0,8

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli çalışan sayısı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; ücretli çalışan sayısı aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,8, inşaat sektöründe yüzde 1,4 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,8 arttı. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.