Trump'a inat, iki Müslüman kadın Kongre'ye seçildi

Trump'a inat, iki Müslüman kadın Kongre'ye seçildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetimine kadınlar ve göçmenler konusunda tepki çeken politikalar damga vururken, ara seçimlerde ilk kez iki Müslüman kadın Kongre'ye seçildi.

ABD’deki ara seçimlerde, Demokrat Partili Müslüman adaylar Rashida Tlaib ve Ilhan Omar’ın, ABD’nin Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi. Tlaib ve Omar böylece ABD Kongresi’nin ilk kadın Müslüman üyeleri oldu. Peki Tlaib ve Omar kimdir?

‘TRUMP’A KARŞI ÇIKMAK İÇİN SİYASETE GİRDİM’

Tlaib, Filistinli bir anne babanın 14 çocuğundan en büyüğü olarak Detroit’te doğdu. Babası Ford fabrikasında işçiydi. Kendisi bir sosyal güvenlik uzmanı. 42 yaşındaki Tlaib, 2008’de Michigan’ın ilk Müslüman kadın eyalet meclisi üyesi oldu.

Afrika kökenli Amerikalıların yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa giren Tlaib, işçi sınıfının haklarını savunan bir aday portresi çizdi. Tlaib kampanya döneminde, Trump’ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarını etkileyen tartışmalı seyahat yasağı gibi politikalarına karşı çıkmak için Kongre yarışına girdiğini söyledi.

ABC News’e verdiği bir röportajda ise “Seçime, seçilmem tarihi bir şey olur diye girmedim. Adaletsizlikler için, Müslüman kimliklerini ve buraya ait olup olmadıklarını sorgulayan oğullarım için girdim. Asla kenarda bekleyen biri olmadım” diye konuştu.

Tlaib, seçilmesi ardından Twitter’da yayımladığı mesajında ise “bölgesindeki tüm çocukların ve ailelerin adil bir toplumda yaşamasını sağlamak için mücadele edeceğini” söyledi.

‘MÜLTECİ KAMPINDAKİ ÇOCUĞUN ZAFERİ’

Başörtülü siyasetçi Ilhan Omar, ailesiyle birlikte Somali’den kaçmalarının ardından Kenya’daki bir mülteci kampında yaşadı. Aile daha sonra Lüteriyen Kilisesi’nin desteğiyle Minneapolis’e yerleşti. 36 yaşındaki Omar, 2016’da Minnesota’daki ilk Somali kökenli Amerikalı eyalet meclisi üyesi oldu.

Omar bu yarışı kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada, “Bu zafer o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, çocuk yaşta evliliğe zorlanan genç kadın için. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söyleyen her insan için” dedi.

Elle dergisine verdiği söyleşide de, “Temsiliyetçi demokrasilerin ne olduğunu gösterebilmek için ABD Kongresi’ne girmeyi amaçladığını” söyledi.

Başkan Trump’ın attığı ilk adımlardan biri, Ocak 2017’de nüfuslarının çoğu Müslüman 7 ülke, İran, Irak, Yemen, Somali, Sudan ve Libya vatandaşlarının ABD’ye girişini geçici olarak yasaklayan başkanlık kararnamesini imzalamaktı.

“Trump başkanlık kampanyası sırasında Minnesota’daki Somalili topluluğunu özellikle kast ederek “hatalı mülteci güvenlik incelemelerinin” eyaleti ve ülkeyi güvensiz kıldığını söylemişti.

Nisan 2017’de BBC’ye konuşan Ilhan Omar, Trump’ın sözlerinin toplumunu ürkütmek yerine, değişim için oy kullanma kararlılığı verdiğini belirtecekti. Ilhan Omar, Kongre tarihindeki ilk başörtülü üye de olacak. Omar, seçilmesi ardından Twitter’da paylaştığı mesajında “Bunu birlikte yaptık, teşekkürler” dedi. (Kaynak: BBC Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.