TRT: Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü görüşmeleri ertelendi

TRT: Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü görüşmeleri ertelendi

Ankara'nın talebi üzerine Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısının 'ileri bir tarihe' ertelendiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün İsveç'e tepki göstermesinin ardından İsveç ve Finlandiya ile NATO'ya katılım için düzenlenen üçlü mekanizma toplantılarının ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.

TRT'nin haberinde, "Diplomatik kaynaklar, Ankara'nın talebi üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü mekanizmanın şubat ayı toplantısının ertelendiğini duyurdu" ifadelerine yer verildi. 

Bir sonraki toplantının Brüksel'de gerçekleşmesi planlanıyordu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, salı günü Reuters'a verdiği demeçte Türkiye ile NATO görüşmeleri için birkaç haftalık araya ihtiyaç olduğunu söylemişti. Haavisto, Finlandiya'nın İsveç olmadan sürece devam edip etmeyeceği sorusuna "Bu konuyu şu an için tartışmaya gerek görmüyorum" yanıtını verdi ve "Üçlü görüşmelere devam etmek için ortalığın yatışmasını beklemenin daha doğru olduğunu düşünüyorum" diye eklemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada İsveç'te Türkiye büyükelçiliği önünde Kuran yakılmasına tepki göstermişti. Erdoğan "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz" demişti. 

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.