Times: Erdoğan Suudilere savaş tehdidinden uzak durmalı

Times: Erdoğan Suudilere savaş tehdidinden uzak durmalı

The Times: Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı vakasında soğukkanlılığını koruması, savaş tehdidi söyleminden uzak durmalı.

İngiliz gazetesi The Times, bugünkü başyazısında Suudi Arabistan vatandaşı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasını değerlendirdi.

“Öldürme yetkisi” başlıklı başyazıda Kaşıkçı’dan “hür düşünceli bir gazeteci” olarak bahsedilirken, günümüz dünyasında “normların ve hukukun sıklıkla ayaklar altına alınması” eleştirildi.

“Despotlar, otokratlar ve yolsuz siyasetçiler, muhalifler ve gazetecilere karşı vahşi yöntemler izleme konusunda her geçen gün daha da arsızlaşıyorlar” ifadelerini kullanan The Times’ın başyazından BBC Türkçe’nin aktardığı bazı satırlar şöyle:

‘TÜRKİYE VE ABD’NİN DESTEĞİNİ HAK EDİYOR’

“Kaşıkçı vakası gerici bir Ortadoğu kan davası olarak görülmemeli. Bu Avrupa Birliği’nde araştırmacı gazetecilerin başına gelenlerle ilişkilidir. Son bir yılda Malta, Slovakya ve Bulgaristan’da en az 3 gazeteci öldürüldü.

“Bugün demokratik yollarla seçilmiş liderlerin bile gazetecileri veya yargı mensuplarını halk düşmanı ilan edebileceklerini hissetmeleri ve vahşi suçların siyaset sahnesinde görülmesi zamanın ruhunun bir parçası.

“Cemal Karşıkçı, kendi gazetecilerine haşin bir horügörüyle yaklaşan Türkiye’nin desteğini hak ediyor. Washington Post’ta yazdığı için ABD’nin desteğini de hak ediyor.

‘VELİAHT PRENS’E TEPKİ GÖSTERİLMELİ’

“Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair iddialar doğruysa Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’daki önemli müttefik rolüne aldırmadan, Skripal suikast girişimi sonrası Rusya’ya verildiği türden karşılık verilmeli.

“Kaşıkçı’nın başına gelenler (Suudi Arabistan Veliaht Prensi) Muhammed bin Selman’ın yükselişini coşkuyla karşılayan İngiltere’yi de ilgilendiriyor. Selman iktidara gelirken reformculuğu sıklıkla övüldü.

Kendisi göreve başlayınca kadınların araba kullanmasına izin vermek gibi bazı adımlar attı fakat bir yandan da bunun için kampanya yürüten kadınları hapse attı.

“Bugün Suudi Arabistan’da Selman’ın 2030 vizyonunu sosyal medyada eleştirenler cezaevine girme riski taşıyor. Selman reformların tepeden aşağıya dikkatle uygulanması gerektiğini düşünüyor ve taban hareketlerine karşı çıkıyor. Kaşıkçı da bütün bunlara karşı çıkan, modernleşmenin yalnızca toplumun açılmasıyla el ele yapılması durumunda işe yarayacağını savunan bir kişiydi.

‘ERDOĞAN SOĞUKKANLI KALMALI’

“Türkiye ve Suudi Arabistan’ın halihazırda kırılgan bir ilişkisi vardı. Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın soğukkanlılığını koruması; savaş tehdidi söyleminden uzak durarak, sabırla ve ısrarla Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı’nın başına gelenlerle ilgili bir açıklama talep etmesi gerekiyor. Bu acil bir durum. Batı için de veliaht prensin reformculuğunun ciddiyetini test edecek bir olay.” (Kaynak: BBC Türkçe)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.