TESK Başkanı Palandöken: Marketler nüfusa oranlamaya göre açılmalı

TESK Başkanı Palandöken: Marketler nüfusa oranlamaya göre açılmalı

Perakende Yasası'nın çıkmasını beklediklerini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Marketler de aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken; marketlerin şehir dışına çıkarılması, metrekare standardı getirilmesi ve diğer maddeler ile ilgili Perakende Yasası'nın çıkmasını beklediklerini söyledi. Marketlerin eczaneler gibi nüfus oranına göre açılmasını isteyen Palandöken, bu düzenlemenin uzun süredir kan kaybeden esnafı rahatlatacağını ve fiyat istikrarını sağlayacağını belirtti.

“Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır” diyen Palandöken, şunları söyledi:

'ESNAF HER GEÇEN GÜN KAN KAYBEDİYOR'

"Esnaf ve sanatkârın marketlere karşı rekabet gücü her geçen gün azalmaktadır. Uzun zamandır çalışmaları devam eden perakende sektörünü düzenleyen yasa çalışmalarının bir an evvel gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız her sokakta her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor. Perakende sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor. İşte tam da bu yüzden perakende sektörünü düzenleyen yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması çok önem arz ediyor.

'10 BİN NÜFUSLU İLÇEDE 15-20 MARKET OLMASI MANTIKLI DEĞİL'

Perakende Yasası'nda marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmesi de çok önemli. Nüfus oranına göre açılma kuralı getirilmesi marketlerin her sokak başına, en ücra köşelere bile açılmasının önüne geçecektir. Marketler de aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. 10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil. Bu yasa düzenlendiğinde haksız rekabet ortamının son bulacağını ve bununla beraber esnafın ticaretinde de olumlu yönde rekabet ortamı olacağını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanması daha kolay olacak ve aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Yani herkesin kendi işini yapması, esnaf için de fiyatların düşmesiyle vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak.” (ANKA)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.