TBB genel kurulu başladı: Gazeteciler salona alınmadı

TBB genel kurulu başladı: Gazeteciler salona alınmadı

TBB 36. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da başladı. Metin Feyzioğlu ile Erinç Sağkan’ın aday olduğu genel kurulda, gazeteciler salona alınmadı.

Covid-19 salgını gerekçesiyle bir yıl ertelenen Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) 36. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da yapılıyor.

GAZETECİLER GENEL KURUL SALONUNA ALINMADI

TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurul girişine kurulan sistemle, avukatlar kartlarını okutarak genel kurul salonuna girdi.

Gazeteciler, salgın tedbirleri gerekçe gösterilerek Genel Kurul salonuna alınmadı. Kongre merkezinde yer alan duyuru panolarında, “Genel Kurul salonu, pandemi önlemleri nedeniyle sadece TBB delegelerine ayrılmıştır. Genel kurul, görüntülü ve sesli olarak kongre merkezimizin pek çok yerinde kurulu sistemler vasıtasıyla takip edilebilecektir” ifadelerine yer verildi.

Basın mensupları, genel kurulu ayrı bir salonda kurulan ekranlardan takip edebilecek. Bu ekranlarda kongre öncesinde Metin Feyzioğlu’nun gazetelere verdiği röportajlar, hakkında çıkan haberler yayınlanırken, Erinç Sağkan, tanıtımını broşürlerinin yer aldığı stantla yapıyor.

‘ÇOKLU BARO’ DÜZENLEMESİ GÖRÜŞÜLECEK

Genel kurulda ilk gün, Başkanlık Divanı seçilecek ve geçmiş dönem raporları ile genel kurul gündemi görüşülecek. Ayrıca tartışmalarla yasalaşan ‘çoklu baro’ düzenlemesinin kaldırılması için de yeni yönetimin kanun taslağı hazırlaması karara bağlanacak. İkinci gün ise başkanlık seçimi yapılacak, yönetim, disiplin ve denetleme kurulları belirlenecek.

TBB BAŞKANLIĞINA FEYZİOĞLU VE SAĞKAN ADAY

348 delegenin oy kullanacağı TBB Genel Kurulu’nda, TBB Başkanlığı için mevcut Başkan Metin Feyzioğlu ile Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan adaylığını açıkladı.

‘İSTANBUL 2 NOLU BAROSU İLK KEZ GENEL KURULDA’

‘Çoklu baro’ düzenlemesi sonrası kurulan İstanbul 2 No'lu Barosu da ilk kez genel kurula katılacak. Baro, doğal delege olan baro başkanı ile birlikte 4 delege ile temsil edilecek. Yakın zamanda Ankara’da kurulan Ankara 2 No'lu Barosu ise, ilk genel kurulunu zamanında yapamadığı için genel kurula katılamıyor.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.