Tanrıkulu'ndan Şentop'a Gergerlioğlu çağrısı: Anayasadaki boşluk demokrasiye uygun doldurulmalı

Tanrıkulu'ndan Şentop'a Gergerlioğlu çağrısı: Anayasadaki boşluk demokrasiye uygun doldurulmalı

'Meclis Başkanı'na düşen görev 2013 yılında olduğu gibi, Cemil Çiçek’in aynı maddeden ceza almış Van milletvekilinin tezkeresini Meclis'e göndermediği gibi.'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya paylaşımı nedeniyle HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verilen hapis cezasının Meclis’te okunup milletvekilliğinin düşürülecek olmasına tepki gösterdi. Tanrıkulu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ve Ak Parti’li yöneticileri sağ duyuya davet ederek şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapılmış, Meclis başkanı bireysel başvuru sonucunu bekleyebilir bunun önünde bir Anayasal engel yok. Beklemezse, bu son derece yanlış ve Anayasa’ya aykırı olur. Meclis Başkanı'na düşen görev 2013 yılında olduğu gibi, Cemil Çiçek’in aynı maddeden ceza almış Van milletvekilinin tezkeresini Meclis’e göndermediği gibi.

'ANAYASA’DAKİ BOŞLUK DEMOKRASİYE UYGUN DOLDURULMALI'

Gergerlioğlu hakkında verilen karar ifade özgürlüğü içinde kalması gereken bir paylaşımdı, soruşturma açılmaması lazımdı. Ama dava açıldı 2 ile 6 ay arasında ceza aldı. O ceza hızla Yargıtay’da benzer davalardaki süre beklemeksizin onaylandı.  Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu 2012’de açıldı. İç tüzük ise çok daha önceden yapılmış. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açıldı ama iç tüzük değiştirilmedi. Dolayısıyla, Anayasa’da boşluk da var. Bu boşluk karşısında Meclis başkanına düşen görev; boşluğu demokrasiye uygun olarak doldurmak.  AYM kararını beklemek ve tezkereyi göndermemek.

'MECİS BAŞKANINI SAĞ DUYUYA DAVET EDİYORUM'

Milletvekilliği düşerse ne olur? Gergerlioğlu genel kuruldan çıkmayacağını söylüyor. Genel kuruldan zorla çıkarılması, genel kurula güvenlik güçlerinin gelmesi söz konusu olabilir. Bu da bize 1994 yılında DEP’li milletvekillerinin parlamentodan çıkarıldığı görüntüleri hatırlatır. Bu travmanın Türkiye’ye yeniden yaşatılmaması lazım. Meclis Başkanı'nı ve AKP’li yöneticileri sağduyuya davet ediyorum."

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.