Talepleri kabul edildi eylem sona erdi

Talepleri kabul edildi eylem sona erdi

Hakkarili fırıncıların 10 Mayıs’ta çalışma koşullarının düzeltilmesi talebi ile başlattığı ve 6 gün süren iş bırakma eylemi tarafların anlaşması ile sona erdi.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Hakkari'de 20 ayrı fırında çalışan yaklaşık 100 işçinin iş bırakma eylemi 6. gününde sona erdi. Konu ile ilgili Kamu emekçileri Sendikası Hakkari Şubesi’nde açıklama yapan işçiler bazı taleplerinin kısmen karşılandığını belirterek eylemlerine son verdiklerini duyurdular.

Eylemdeki fırın çalışanları adına açıklama yapan Orhan Özdemir, çalışma koşullarının düzeltilmesi, insanca bir yaşam ve sağlıklı, güvenceli iş için 6 gün önce başlattıkları eylemi sona erdirdiklerini söyledi.

Özdemir, taleplerinin kısmen de olsa kabul edildiğini belirterek, “BDP Hakkari il örgütü, DTK, belediye meclis üyeleri, KESK, Hakkari Barosu, HESOB, İHD, Cilo Doğa Derneği, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası gibi STK temsilcilerinin arabuluculuğu ile taleplerimizin kısmen kabul edilmiş olması ile eylemimizi sona erdirdik.”dedi.

Özdemir, varılan anlaşma gereği, bütün işçilerin sigortalarının yapılması, ayda 2 gün izin hakkının kullanılması, eyleme katılan işçilerin işten atılmaması, maaşların düzenli olarak bankalar aracılığı ile ödenmesi ve enflasyon göre yıllık zamların kabul edilmesi şeklindeki taleplerinin karşılanması için taraflar arasında bir sözleşme imzalandığını kaydetti.

“6 günlük eylemimizden  dolayı rahatsızlık verdiğimiz halkımızdan özür diliyoruz’ diyen Özdemir,  mücadelelerinin güvencesiz olarak çalıştırılan bütün işçilere ilham kaynağı olmasını temenni ederek, arabulucu rolü üstlenen bütün herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

Öte yandan yaklaşık 100 fırın işçisi Devrimci İşçi Sendikası'na (DİSK) üyelik başvurusu yaptı.

Açıklama yapıldığı sırada, KESK'e bağlı Eğitim-Sen Hakkari Şube başkanı Yusuf Demir ile Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı İsmail Akboğa da hazır bulundu.

1.20130516162744.jpg
2.20130516163043.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum