Sürmi İnce davası: Mahkeme heyeti hakkında "reddi hakim" başvurusu yapıldı

Sürmi İnce davası: Mahkeme heyeti hakkında "reddi hakim" başvurusu yapıldı

Yüksekova'da Sürmi İnce'nin öldürülmesine ilişkin açılan davada, olay yeri keşif ve bilirkişi raporu taleplerini reddeden mahkeme heyeti hakkında "reddi hakim" başvurusu yapıldı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde, 18 Temmuz 2016 tarihinde ot biçen çocuklarına yemek götüren Sürmi İnce'nin (55) öldürülmesine ilişkin Uzman Çavuş Ali Dalgıran hakkında "taksirle öldürmek" suçlamasıyla açılan davanın 5'inci duruşması 6 Nisan'da Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, duruşmaya katılmayan sanık Dalgıran'ın tutuklanması, olay mahallinde keşif yapılması ve kobra tipi zırhlı araca ait kamera ve telsiz sistemleriyle ilgili teknik bilirkişiden uzman raporu aldırılması taleplerini "dosyaya yenilik katmayacağı" gerekçesiyle reddetti. 

52 AVUKATLA BAŞVURU

İnce ailesi avukatlarının da aralarında bulunduğu 52 avukat, bunun üzerine mahkeme heyeti hakkında "reddi hakim" başvurusu yaptı. Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan başvuruda, mahkeme heyetinin "tarafsız ve bağımsız yargılama yapmayacağı" belirtildi. Başvuruda, sanık Dalgıran'ın ifadelerinin çeliştiği ve bu nedenle hakkında tutuklama kararı verilmemesinin mahkemenin tarafsızlığına gölge düşürdüğü kaydedildi. 

'MAHKEME SANIĞI KORUYOR'

Başvuruda, avukatların olay yeri keşif taleplerinin reddedilmesinin "usul ve hukuka aykırı" olduğu vurgulanarak, "Özellikle sanığın suçtan kurtulmaya yönelik beyanı ile olay yerinde ağaç olduğu ve kişilerin ağaçların arasından çıktığı şeklindeki beyanları, keşif yapıldığı takdirde mahkeme heyeti tarafından denetlenebilecekti. Ancak mahkemenin bu somut talebi gerekçesiz olarak reddetmesi, sanığın aleyhine ortaya çıkabilecek yeni delil ve durumları engellemeye çalıştığı, bu haliyle katılanlara karşı sanığı açıkça koruduğu, katılanları daha dezavantajlı durumda bıraktığı ve bu haliyle tarafsızlığını yitirdiğini göstermektedir" ifadelerine yer verildi. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.