1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son seçim anketi: İmamoğlu Erdoğan'ı geçiyor!
Son seçim anketi: İmamoğlu Erdoğan'ı geçiyor!

Son seçim anketi: İmamoğlu Erdoğan'ı geçiyor!

Seçmen tercihlerine yönelik anketlerin sonuncusu PİAR Araştırma'dan geldi. Ankette cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması durumunda oy verilecek muhtemel adaylar arasında ilk sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yer aldı.

A+A-

Kasım ayında “Türkiye geneli siyasi gündem” araştırması başlığı ile yapılan anket 19-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, “kent-kır oranına uyularak 2 bin 416 kişi ile yüz yüze mülakat” yöntemiyle yapıldı ve hata payı +/-%2.7 olarak hesaplandı.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın aktardığı araştırma sonuçlarına göre, “Bugün genel seçim olsa ‘bu tabloya göre’ hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” şeklindeki soruya katılanların yüzde 31.9’u AK Parti, yüzde 24.7’si CHP, yüzde 10.6’sı MHP, yüzde 10.2’si HDP, yüzde 9’u İYİ Parti yanıtını verdi.

Katılanların yüzde 7.7’si bu ay içinde parti kurması beklenen Ali Babacan’a oy vermeyi düşünürken,  Ahmet Davutoğlu’na oy vermeyi düşünenlerin oranı ise yüzde 3.4'te kaldı.

Piar’ın araştırmasında geçen yıl yapılan 24 Haziran seçim sonuçlarıyla anketten çıkan sonuçlar da karşılaştırıldı. Oy değişimlerine bakıldığında 24 Haziran’da yüzde 42.6 oy alan AK Parti’nin bugün genel seçim olması halinde yüzde 31.9’luk oyla 10 puan kaybettiği görüldü.

CHP’nin 24 Haziran seçimlerine göre yüzde 2.1 oranında oylarını artırdığı araştırma sonuçlarına göre HDP ve İYİ Parti’de ise ufak oy düşüşleri gözlendi.

Anket firmasının araştırmasında en dikkat çeken noktalardan biriyse cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçları oldu.

Ankete katılanların yüzde 44.5’i, “İlk turda iki adayın olduğu bir cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy verirsiniz?” şeklindeki soruya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yanıtını verdi.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 39.7 ile İmamoğlu’nun gerisinde kaldı. Ankete katılanların yüzde 15.8’i ise kararsızlardan oluştu.

Piar’ın araştırmasına katılanların yüzde 34.2’si “Size göre Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna “ekonomi” yanıtını verirken, onu yüzde 16 ile “işsizlik”, yüzde 11 ile “Suriye politikası” ve yüzde 10.4 ile “eğitim” izledi.

Şirket ankete katılanlara “AK Parti iktidarında sayacağım konularda ne yönde değişim olmuştur?” sorusunu da yöneltti. Ekonomi, demokrasi, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı şıklarının yer aldığı bu bölümde katılanların yüzde 62.2’si ekonomide, yüzde 56.1’i demokraside, yüzde 63.1’i basın özgürlüğünde ve yüzde 58.7’si yargı bağımsızlığında “gerileme” olduğunu belirtti.

Ankette “Türkiye’de ekonominin kısa vadede normale döneceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılanların yüzde 60.4’ü “hayır düzelmez” yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum