Son Ermeni'ye Süryani Kilisesi'nde Veda

Son Ermeni'ye Süryani Kilisesi'nde Veda

Diyarbakır'da kalan son Ermeni yurttaşlardan olan ve dün yaşamını yitiren 87 yaşındaki Beyzar Alata için bugün Ermeni değil, yıllardır yaşadığı Süryani Meryem Ana Kilisesi'nde tören düzenlendi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bilinen son Ermeni yurttaşlardan olan ve dini nikahla yaşadığı eşi Sarkis Sıtkı Eken ile 60 yıl sonra geçen ay kilisede resmi nikah kıyan Beyzar Alata dün yaşamını yitirdi.

Beyzar Alata, için 21 yıldır yaşadığı Süryani Meryem Ana Kilisesi'nde tören yapıldı. Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Sur Belediye Eş Başkanı Seyit Narin, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, yakınları ve yurttaşlar katıldı.

Buradaki törende konuşan Kilise Papazı Yusuf Akbulut, Bayzar Alata'nın barşın simgesi olduğunu belirterek, "Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkese aynı sevgi ve saygıyı beslerdi. Kimseyi kırmazdı. 21 yıldır kilisede birlikte yaşadığımızdan kimseyi incittiğini görmedim" dedi.

Kilisede yapılan törende Beyzar Alata'nın 60 yıl sonra resmi nikah kıydığı eşi Sarkis Sıtkı Eren de hazır bulunurken, bazı yakınları gözyaşlarını tutamadı. Kilisedeki cenaza töreninden sonra Beyzar Alata, Diyarbakır'daki Ermeni mezarlığında defnedildi.

Papaz Yusuf Akbulut, Alata'nın uzun yıllardır Süryani kilisesinde yaşadığını bu nedenle resmi nikahını kıydığı Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde değil, cenaze törenini Süryani Meryem Ana Kilisesi'nde yaptıklarını söyledi.

Son Ermeniye Süryani Kilisesi'nde Veda

Son Ermeniye Süryani Kilisesi'nde Veda

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.