Soma'da savcı ve bilirkişi ilk inceleme için madene girdi

Soma'da savcı ve bilirkişi ilk inceleme için madene girdi

Soma'daki maden faciasının sebebi ve ihmaller soruşturuluyor, ifadeler alınıyor. Savcı ve bilirkişi ilk inceleme için madene girdi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı maden facisına yol açan sebepleri soruşturuyor. Başsavcılık, olayın failleri ile kazanın sebebinin tespiti için adli çalışmaların yapıldığını belirtti. Savcılık ve bilirkişiler madende risk oluşturmayan bölümlerde çalışmaya başladı.

MADENDEKİ HAYATİ EKSİKLİKLER

Milliyet gazetesinin haberine göre; ön tespit raporu da tamamlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerine sunuldu. İlk rapora göre; madendeki tavan güçlendirme malzemesi metal yerine ahşaptan yapılmış, karbonmonoksit gazı ölçen cihazlar da yeterli sıklıkta yerleştirilmemiş.

YANGINA DAİR İLK TESPİTLER

Raporda, yangının nasıl başladığına dair ilk tespitlere de yer veriliyor. Buna göre, galeri içerisindeki tavan taşı, yani kömür, içten içe yandı ve bu yanma tavandan bir iki metre yukarıya kadar ulaştı. Galeri boyunca bu yanma devam etti ve tavan çöktü, hava yolu da kapandı. Yanma sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit gazı ve duman maden işçilerini zehirledi.

28 SAVCI, 25 ADLİ TIP UZMANI

Maden faciası için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da devreye girdi. 13 ve 14 Mayıs'taki toplantılarda maden faciası değerlendirildi. Soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için 28 savcı, Kırkağaç Cumhuriyet Savcılığı'nda geçici olarak görevlendirildi. Soruşturma kapsamında 25 adli tıp uzmanıyla iş müfettişleri de faciada sorumluların bir ihmali olup olmadığını araştıracak. Üniversitelerin de desteğiyle bir rapor hazırlanacak. İşçilerin ölüm nedenleri de tespit edilmeye çalışılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.