Sokağa çıkma yasakları Avrupa Konseyi’ne taşınıyor

Sokağa çıkma yasakları Avrupa Konseyi’ne taşınıyor

Mezopotamya Hukukçular Derneği ile İHD Diyarbakır Şubesi, sokağa çıkma yasağını Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne taşıyacağını açıkladı.

Mezopotamya Hukukçular Derneği ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, sokağa çıkma yasaklarını Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ne taşıyor.

17 ilçede uygulanıp kaldırılan sokağa çıkma yasağı Şırnak’ın Cizre ile Diyarbakır’ın Sur ilçesinde halen devam ediyor.

Konu ile ilgili İHD Şube binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan, Mezopotamya Hukukçular Derneği yöneticisi avukat Zeynep Işık, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin olarak, bu kararlarını iptali için iç hukuk yollarında dava açtıklarını, bu süreçte yaşanan hak ihlallerin tespiti ve hukuksal sürecin başlatılması için görüşmelerde bulunduklarını ancak bütün bu girişimlerin sonuçsuz kaldığını söyledi.

‘Güvence altına alınmış olan haklar ihlal ediliyor’

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınmış olan hakların tamamını ihlal ediliyor olmasından dolayı Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği’ni yaşanan hak ihlallerini izlemeye, tespit etmeye, raporlamaya ve sözleşmede Türkiye’nin sorumluluğu yerine getirmesi için uyarıda bulunmaya davet ediyoruz.

“Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye için vermiş olduğu karara Türkiye’nin riayet etmemesi nedeniyle, Türkiye’nin bu kararlara riayet etmesini talep ediyoruz.

“Bu nedenle gerek Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği gerekse de insanlığın ortak değeri olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınmış olan hakların ihlal edilmemesi için hükümet dışı örgütleri de bu konuda çağrıda bulunacağız.

“Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği ve uluslararası ve sivil toplum örgütlerine sunulmak için hazırladığımız çağrı metnini ve 13 dakikalık videoyu bugün ilgili kurumlara sunacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.