SİYAD ödüllerine 'Abluka', törene 'barış' damgası

SİYAD ödüllerine 'Abluka', törene 'barış' damgası

48. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Türkiye Sineması Ödülleri'ne Abluka filmi damgasını vururken, Murathan Mungan'ın Sur, Cizre ve Amed için yaptığı konuşma dikkat çekti.

48. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Türkiye Sineması Ödülleri, Şişli Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Oyuncu Tuğrul Tülek'in sunduğu geceye Emin Alper'in yönettiği "Abluka" filmi, en iyi film, yönetmen, senaryo ve kurgu olmak üzere dört ödül kazanarak geceye damgasını vurdu.

Gecede, en iyi kadın oyuncu ödülü "Nefesim Kesilene Kadar"la Esme Madra'nın olurken "Sarmaşık"la Nadir Sarıbacak en iyi erkek oyuncu seçildi. Şebnem Hassanisoughi "Bulantı"yla en iyi yardımcı kadın oyuncu, Özgür Emre Yıldırım ise "Sarmaşık"la en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı.

Ahmet Uluçay en iyi ilk film ödülü Emine Emel Balcı imzalı "Nefesim Kesilene Kadar"ın olurken İngiliz yönetmen Ben Hopkins'in "Hasret" adlı yapımı en iyi belgesel ödülünün sahibi oldu.

Gecede Abluka'nın yönetmenliğini yapan Emin Alper'e ödülünü veren yazar Murathan Mungan, "Gezi'nin öyküsüne sahip çıkanlar Sur'un, Cizre'nin, Amed'in hikayelerine neden yabancıdır. Sur'un, Cizre'nin, Amed'in öyküsüne sahip çıkmayacak mı?" diye sordu. Emin Alper ise, ödülünü alırken, "Barış hemen şimdi!" dedi.

Onur Ödülünü alan oyuncu Menderes Samancılar ise, " Ödülümü bu ülkede acı çeken annelere ve uykusunda öldürülen çocuklara adıyorum" dedi.

SİYAD Ödül Töreninde Emek Sineması protestosu


48. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri

En iyi film
Abluka

En iyi yönetmen
Emin Alper (Abluka)

En iyi seneryo
Emin Alper (Abluka)

En iyi kadın oyuncu
Esme Madra (Nefesim Kesilene Kadar)

En iyi erkek oyuncu performansı
Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı
Şebnem Hassanisoughi (Bulantı)

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı
Özgür Emre Yıldırım (Sarmaşık)

En iyi görüntü yönetmeni
Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)

En iyi müzik
Acarkan Özkan, Uran Apak, Erhan Seyran (Çekmeköy Underground)

En iyi kurgu
Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

En iyi sanat yönetmeni
Hüseyin Binay, Aslıhan Tiryaki (Çekmeceler)

En iyi belgesel
Hasret (Ben Hopkins)

En iyi kısa film
Salı (Ziya Demirel)

Umut ödülü
Ahmet Uluçay

En iyi ilk film
Nefesim Kesilene Kadar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.