Siverek Kararayolu İşçilerinden Kadro Talebi

Siverek Kararayolu İşçilerinden Kadro Talebi

Urfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Karayolları 96. Şube Şefliği'nde çalışan işçileri, mahkeme yoluyla kazandıkları haklarının verilmesini dile getirmek için basın açıklaması yaptı.

URFA - Kadroya alınmalarına yönelik mahkeme kararı bulunmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu haklarının ötelendiğini iddia eden Yıl-İş Sendikası işyeri temsilcisi Ali Dusak, "Bizler karayollarında “taşeron işçisi” olarak gösterilen ancak kanun karşısında birçok temel haktan ve işyerlerimizde uygulanan toplu iş sözleşmesinden yararlanamayan işçileriz. Üyesi olduğumuz Türkiye yol-iş sendikası tarafından yargıya müracaat edilerek çalışma şeklimizin muvazaalı olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. İlk davalar 10.05.2011 tarihinde sonuçlandırıldı. İşe ilk girdiğimiz günden itibaren karayollarının işçisi olduğumuza karar verildi. Bahse konu kararlar 25.10.2011 tarihinde Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından onaylanarak kesinleşti. O günden beri yargı kararlarının kesin olmasına rağmen uygulanmamaktadır. Yargı kararlarında çalıştığımız işyerlerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmelerinden de yararlanmamız gerektiğine hükm edilmişti. Daha sonra toplu iş sözleşmesinden yararlanmak için açılan davalar bilirkişiye havale edildi. Kesinleşen alacak davaları da mali yönden büyük miktarlara ulaştı. Maliye ve çalışma bakanlığı yetkilileri kadro verme veya alacakları ödeme durumu ile karşı karşıya geldiler. Kadromuzu vermeleri karşılığında alacak davalarından sulh yoluyla vazgeçeceğimizi taahhüt ettik. Ancak bu güne kadar hep oyalandık. Bugün, yarın diyerek yargı kararlarına uymayanlardan adalet istiyoruz. Parti ayrımı yapmadan ilimizin tüm vekillerine sesleniyoruz. Çözüm yeri meclistir. Kanun yapan meclis yaptığı kanunlara uysun diyoruz.

Yargı kararlarına uyulana kadar her haftanın ilk günü şubemiz faaliyet alanında bulunan Diyarbakır, Batman, Siirt, Cizre, Siverek, Urfa ve Mardin illerinde karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve şube şefliklerinde toplanarak sesimizi duyurmaya çalışacağız. Gerekirse önümüzdeki günlerde çoluk çocuğumuzla buraya geleceğiz. Elbet bizi duyanlar olacaktır. Haktan, adaletten, eşitlikten, yargı bağımsızlığından söz edenler belki bir gün bizleri de duyacaklardır. Tüm basın emekçilerinin sorunumuzu gündemlerine almalarını, sınıf kardeşlerimizin ve duyarlı halkımızın bu haksızlığa karşı yanımızda olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Taşeron işçiler alkışlarıyla destek oldukları açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

Siverek Kararayolu İşçilerinden Kadro Talebi

Siverek Kararayolu İşçilerinden Kadro Talebi

Siverek Kararayolu İşçilerinden Kadro Talebi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.