Sisi Yemin Ederek Görevine Başladı

Sisi Yemin Ederek Görevine Başladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 96,91 oy alan eski Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi bugün yapılan törenle yemin ederek görevine başladı.

Anayasa Mahkemesi binasında yapılan yemin töreninde geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur, Başbakan İbrahim Mihlip, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Merkez Bankası Başkanı Hişam Ramiz, Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği II.Tovadros ve eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa yer aldı. Yemin ederek görevine başlayan Sisi açıklamasında, “Yüce Allah’ın huzurunda cumhuriyet sistemini koruyacağıma, anayasa ve hukuka saygılı şekilde halkın çıkarları için hareket edeceğime, ve ülkemizin bağımsızlığını koruyacağıma yemin ederim” dedi.

Yemin sonrası Anayasa Mahkemesi binasından ayrılan Sisi bina önünde destekçileri tarafından sevgi gösterileri arasında karşılandı.

Sisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası Beyaz Saray yaptığı açıklamada ABD ve Mısır’ın stratejik ortaklıklarını arttırma ve iki ülkenin ortak çıkarlarını ileri bir seviyeye götürme anlamında adımlar atılmasını istediklerini belirtmişti.

Öte yandan Sisi’nin gün içinde başkanlık sarayında yabancı konuklar adına verilen resepsiyona katılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.