Şırnak’ta ‘Jirki Kilimi’ yaşatılıyor

Şırnak’ta ‘Jirki Kilimi’ yaşatılıyor

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kadınlara yönelik başlatılan 'Jirki kilimi' kursu büyük ilgi görüyor.

ŞIRNAK - Beytüşşebaplı kadınlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kilim kursuyla hem ailelerine maddi destek sağlıyor, hem de meslek öğreniyor. Beytüşşebap Kaymakamı Mehmet Fevzi Dönmez, yöresel değerlerden oluşan Jirki kilimini Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü atölyesinde İş-Kur desteği ile açtıklarını ve kurs ile Jirki kiliminin unutulmasını engellemeye çalıştıklarını söyledi. Kaymakam Dönmez, “İlçemizin yöresel değerlerinden olan Beytüşşebap Jirki kilimi, sadece bölgemize has ve çok meşhur olan bir kilim türü. Bu eskiden köylerde her evde dokunurken, şimdi artık dokunmuyor. Biz bunu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü atölyesinde İş-Kur desteği ile kursiyerlerimiz belirli bir ücret karşılığında hem kendi ailelerine destek oluyorlar, hem de Beytüşşebap Jirki kiliminin unutulmasını engellemiş oluyorlar. Bu değeri artık bu sayede yaşatıyoruz" dedi.

Jirki kilimini unutulmaktan kurtarmaya çalıştıklarını ifade eden kurs hocası Sevgi Abi Jirki kilimini yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Sevgi Abi; “Burada yöremizde var olan Jirki kilimciliğini yaşatmaya çalışıyoruz. Bu da kaymakamlığın desteği ile oluyor. Kilimi öğrencilere tezgahları ve iplikleri biz temin ederek teslim ediyoruz. Bunun karşılığında yörede var olan kilimleri yaşatmaya çalışıyoruz. Hem bayanlar için sosyal bir aktivite olmuş oluyor, hem de yöremizde var olan kilimleri yaşatmaya çalışıyoruz, bu vesileyle. Bayanlar buraya gelerek hem vakitlerini geçiriyor, hem de kendi ailelerine ekonomik açıdan destek sağlamış oluyorlar. Biz de Beytüşşebap Halk Eğitim Merkezi olarak bu konuda onlara yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Kursiyerlerden Medine Cin böyle bir imkanın kendilerine verilmesine sevindiğini söyledi.

Şırnak’ta ‘Jirki Kilimi’ yaşatılıyor

Şırnak’ta ‘Jirki Kilimi’ yaşatılıyor

Şırnak’ta ‘Jirki Kilimi’ yaşatılıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum