Şirikçioğlu Tekstil'de son bir ayda 100 işçi atıldı

Şirikçioğlu Tekstil'de son bir ayda 100 işçi atıldı

Şirikçioğlu Tekstil'de 100 işçi işten çıkarıldı. İşsiz kalan toplam işçi sayısı ise 170'e ulaştı.

İlk 500 sanayici arasında 67. sırada yer alan, 315 milyon TL ciro hedefinde olan Şirikçioğlu Tekstil’de çalışan işçiler bir ayda 100’ün üzerinde işçinin işine son verildiğini söyledi.

Şirikçioğlu Tekstil’de daha önce de sendikalaştıkları için işten atılan işçiler de eklenince bu sayı 170’i buluyor.

Öz-İplik İş’in örgütlenmeye çalıştığı Şirikçioğlu Tekstil’de, düğüm bölümünde 2 yıldır çalıştığını söyleyen ve Evrensel’den Ahmet Akarsu’ya konuşan işçi “Şirikçioğlu Tekstil’e ilk girdiğimde rahat edeceğimi düşünüyordum. Ancak çalışma koşullarının, içerideki işleyişin, işçilerin sağlığını ciddi bir şekilde etkiler durumda olduğunu gördüm. Örneğin, levent taşırken, zeminde bozukluklar vardı. Leventlerin 3 tona yakın ağırlığını düşündüğümüzde, yolların bozukluğu herkesin hayatını tehlikeye atıyordu. Makine alınmadığı için 6 ay boyunca kol gücü ile çekmeye çalıştık. İçeride klimalar yetersiz, işçilere verilen demir uçlu ayakkabıları, ‘imalat hatası’ diyerek topladılar. Tekrar kimseye iş ayakkabısı vermediler” dedi.

‘DIŞARI PARÇALI BULUTLU, İÇERİ SAĞANAK YAĞIŞLI’

Havanın yağmurlu olduğu zamanlarda içeride “Elektrik çarpar mı?” korkusuyla çalıştıklarını belirten başka bir işçi, “Hava yağmurlu olduğu zaman, makinelerin üstünü muşamba ile kapatıyoruz. Zemin kaygan olduğu için her şey tehlikeli bir hal alıyor. Bakımlar yapılmıyor. Elektrik kaçağı ya da herhangi başka bir durumda korkuyla çalışmak zorunda kalıyorduk. Kısaca Şirikçioğlu’nda işçinin kıymeti yok” diye konuştu.

İşten atılma sürecini sorduğumuz işçiler süreci şöyle özetliyor: “Süreç aslında, işçilerin Öz İplik-İş’e üye olmalarıyla başladı. Sendika çalışmasının, patronlar tarafından öğrenilmesi sonrasında işçilere yönelik baskılar arttı. Üye olan işçilerin, şefler, amirler dönem dönem ustabaşılar tarafından e-devlet şifreleri alınmak istendi. İşten atılmamak için işçilerden e-devlet şifrelerini verenlerin sayısı az değildi. Önce, anayasal hakkımız olan sendikaya üye olanların başlarını işten attılar.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.