Seni iktidarda görmeden ölmeyeceğim

Seni iktidarda görmeden ölmeyeceğim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaretlerine Malatya'nın Battalgazi ilçesinde devam etti.

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Malatya gezisine Battalgazi ilçesinde esnaf ziyaretleri ile başladı.
Akşener, ziyareti sırasında basına bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Akşener, açıklamasında uzun zamandır esnaf ziyaretlerine devam ettiğini, ziyaretlerinin amacının esnafın derdini dinlemek, çözüm önerileri ile birlikte Meclis’te dile getirmek, farkındalık yaratmak ve seçmeni velinimet yapmak olduğunu söyledi.
Esnafın son dönemde unutulduğunu, talep edilenleri iktidarı uyararak dile getirdiklerini söyleyen Akşener, basın mensuplarına da ziyaretlerini izledikleri için teşekkür etti ve konunun sadece basın olduğu, yerel basına da yer verdiği bir grup toplantısı yapacağını da sözlerine ekledi.

'ESNAFIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ'

Akşener açıklamasının ardından bir gazetecinin 'esnafın ortak sorunu nedir' sorusuna şu cevabı verdi:
“Elektrik parası, zincir marketler. Pandemi ile birlikte temel problem kira yardımını direk istediler biz onların talebini gündeme getiriyoruz. Çalışan başına 10 bin lira önermiştik. Esnafın şöyle bir sorunu var her ürünün pahalandığını buna karşılık alım gücünün düştüğünü söylüyorlar. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını istiyorlar. Kredilerin bir yıl daha uzatılmasını ve faizsiz olmasını itiyorlar. Bunlar yapılabilir mi? Yapılabilir. Bağkur primlerine zamdan çok şikayet var. Biliyorsunuz hem elektriğe hem doğal gaza zam yapıldı. Özellikle kadınların derdi çok büyük. Esnaf aynı zamanda daha ilginç bir biçimde çocuklarının işsizliğinden şikayet ediyor. Bunlara dikkat çekiyorum, onun için buradayım.”

'KANAL İSTANBUL'DA MÜTEAHHİTLER KAZANIYOR'

Akşener, Kanal İstanbul ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine ise şunları söyledi:
“Başından beri bir tutumumuz oldu, o da şu; biz milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir partiyiz. Dolayısıyla mega projelere dış dünyadan gelecek yatırımcıya itirazımız yok. Fakat yatırımlarla ilgili şu sorulur genellikle bu doğru bir yatırım mı diye, birincisi işsize çare buluyor mu? İstihdam yaratıyor mu? İnşaat yapıldığı dönemde geçici istihdam sağlıyor, kalıcı sağlamıyor. Üretime cevaz veriyor mu, üretim oluyor mu? Hayır. Peki vatandaşın refahına katkıda bulunacak mı? Hayır. Dolayısıyla oraya yatırılan para ile kim

'SENİ İKTİDARDA GÖRMEDEN ÖLMEYECEĞİM'

Ziyaretleri sırasında Akşener’e son iki yılda yaşadıklarını daha önce hiç yaşamadıklarını söyleyen bakkal esnafı şunları kaydetti: “Son 2 yıldır yaşadıklarımızı daha önce hiç yaşamadık. 25 yıldır ben burada esnaflık yapıyorum ama bu kadar kötü bir dönem hiç hatırlamıyorum. Son 10 yıldır her geçen yıl bir önceki yılı aratır oldu. İki çocuğum var üniversite bitiren oğlum denizcilik fakültesi mezunu. Üniversite mezunu çocuğum 1 buçuk yıldır iş bulamıyor. Çok düşük ücretlerle çalıştı. Dükkan da kira” dedi. 
İnternet kafe işletmecisi ise hiçbir yardım alamadıklarını söyleyerek, “Kira desteği, elektrik, su faturaları ve vergi borçları faizsiz ertelenmeliydi. BAĞ-KUR primleri ertelenmeliydi. Hiç birisi olmadı” ifadelerini kullandı. 

'KANSER HASTASIYIM EKMEK BULAMIYORUM'

Emekli bir kadın da Akşener’e, “Ben emekliyim sabah maaşım yattı ve sadece faturalarla kredimi ödeyebildim. 2006'da emekli oldum ve bu devlete 20 yıl hizmet ettim. Şuan kanser hastayım emek bulamıyorum yemeye. Bu kredileri keyif olsun diye çekmedim bu kredileri kadın başıma 6 kişi geçindirdim. Çocuklarımı okuttum. Çocuklarımı okutmak için mecbur kaldım krediye. Şimdi bir kilo meyve alacak gücüm yok. Erdoğan pirzolayı bifteği çok yemeyin arada soğan yiyin diyor. Biz soğan alıp yiyemiyoruz, pirzolayı unutalı yıllar oldu. Gerçekleri söylediğim için isterlerse beni tutuklasınlar ama senin iktidar olduğunu görmeden ben ölmeyeceğim. 3 bin lira emekli maaşı alıyorum doğalgaz, su, elektrik, telefon faturalarım var. Evde 2 torunum var. Çocuklarımın ihtiyaçları var. Doktor bana kaliteli beslen diyor. Ben hangi para ile kaliteli besleneyim?” dedi. 

kazanıyor diye baktığımızda orada müteahhitler kazanıyor, yer kapatmış insanlar kazanıyor.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.