Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Sırbistan’da yaşanan sel sonrası su baskınları devam ederken, yetkililer en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini ve binlerce ev ile ekili arazinin sular altında kaldığını ifade etti.

Balkanlar’da son yılların en büyük sel felaketi birçok ülkeyi zor durumda bırakırken, Sırbistan’da da altyapı sel sonrası büyük zarar gördü. Ülkede ayrıca birçok yol ve köprünün kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Obrenovats, Şabats gibi şehirlerden binlerce kişi tahliye edilirken, Sırbistan’ın en büyük ikinci nehri Sava’nın yatağından taşarak binlerce ev ve ekili arazilere büyük hasar verdiği belirtildi. Birçok ülke sel felaketi sonrası Sırbistan’a yardım eli uzatırken, ülkeye gelen kurtarma ekipleri, selde mahsur kalanlara yardım etti. Yetkililer bugüne kadar sellerin en şiddetli olduğu bölgelerden 25 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Binlerce konuta elektrik verilemezken, içme suyu sorununun da giderek belirginleşmeye başladığı belirtildi.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ise bölgede son 120 yıl içinde görülen en şiddetli su baskınlarıyla mücadele ettiklerine dikkat çekti. Vuçiç, “Adeta bir kıyamet manzarasıyla karşı karşıyayız. Sava nehrinin taşması sonucu insanların hayatı için ortaya çıkan tehditten bahsetmiyorum bile. Sırbistan tarihinde böyle bir felaket yaşanmadı” ifadesini kullandı. Evlerinden olan binlerce Sırp da devam etmekte olan tahliye çalışmaları çerçevesinde geçici olarak spor salonlarına yerleştirildi.

Sırbistan Kızılhaç Bölge Genel Sekreteri Zvezdan Bradiç, spor salonlarında tahliye edilen vatandaşlara yiyecek ve giyecek eşya verildiğini belirterek, mağdur olanların burada, su baskınlarının olmadığı güvenli bölgelere taşınacaklarını söyledi.

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

Selin Yıkıcı Etkileri Sürüyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.