Sarıyıldız: İnsanlık suçunun izleri siliniyor

Sarıyıldız: İnsanlık suçunun izleri siliniyor

HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, "İşledikleri insanlık suçlarının izlerini silmeye çalışıyorlar. İddia ediyorum yarın göreceksiniz bu adreslerin yerlerinde yeller esecek" dedi.

ŞIRNAK - Sokağa çıkma yasağının 61'inci gününe girdiği Cizre'de, yaralıların mahsur kaldığı 3 bodruma yapılan saldırı sonrası 4 gün içerisinde içinde 138 olduğu bilinen 3 bodrumun olduğu sokaklardan 110 cenaze çıkartıldı.

Kentin hala Cudi ve Sur mahallelerinden dumanlar yükselmeye devam ederken, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız kentteki son durumu Diha'ya değerlendirdi. 

'Vahşi duygularla halkımıza acı çektirilmeye çalışılıyor'

Neredeyse tamamı yanmış ve parçalanmış 110 cenazenin sokaklardan morglara taşındığını belirten Sarıyıldız, cenazelerin bedenlerindeki tahribatlara da dikkat çekerek, "Öldürmenin kendisi suç iken öldürme biçimi de insanlık suçuna girecek iğrenç bir pratikle karşı karşıya halkımız. Bu halka çok vahşi duygularla acı çektirilmeye çalışılıyor" dedi.

Öldürülen insanlar yaralıyken kimlik bilgileri ve bulundukları adresleri ilgili kurumlarla paylaştıklarını ve hukukun, uluslar arası temayüllerin emrettiği uygulamayı talep ettiklerini hatırlatan Sarıyıldız, hukuk yerinde bir "terör devleti" uygulaması ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eti.

Cenazelerin farklı illere gönderilmesi ve ailelerin cenazeleri teşhis etmelerinin engellenmesine de tepki gösteren Sarıyıldız, çocukları katledilen ailelere bu yolla daha ağır bir acı yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.

Sarıyıldız, "Ne zaman otopsi yapılacağı ailelerin ne yapması gerektiği konusunda dahi en ufak açıklayıcı bilgi verilmiş değil. Şu an olur da tek tük hastaneye cenaze götürülmüş ise onun bilgisi de yok. Dolayısıyla yasa dışı, barbar yöntemlerle işleyen bir süreçle karşı karşıyayız. Şu an belediyede yanımda onlarca aile var. 'Vahşetin bu kadarı olmaz. Çocuklarımızı katlettiniz bari cenazelerimizi verin' diyorlar. Her aşamasında zulüm olan bir süreci yaşıyoruz" dedi.

'Postmodern faşizm'

Sarıyıldız, "Yaşadığımız post modern bir faşizmdir" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 2 gün önce yaptığı "operasyonlar bitti" açıklamasına rağmen Cizre'de sokaklardan dumanlar yükseldiğine dikkat çeken Sarıyıldız, basında çıkan "Cizre'de hayat normale dönüyor" şeklindeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Cizre'de oluşan yıkımın fotoğrafının devlet güçleri tarafından "gururla" paylaşıldığını belirten Sarıyıldız, "'Operasyon bitti' denilmesine rağmen binlerce mermi sıkıldı halk sindirilmeye ve korkutulmaya çalışılmaya devam etti.

'Zaferi' yerle bir edilmiş bir kent, sokaklarımızdaki yaralı çocuklarımızı infaz ederek yaşıyorlar. Binlerce top düştü Cizre'ye sağlam kalmamış bir alan yok" dedi.

'Evleri yakıp izleri silmeye çalışıyorlar'

Devletin Cizre'de şimdi de yaralıların bulunduğu evlere yaptığı saldırıda işlediği insanlık suçunun izlerini silmeye çalıştığına dikkat çeken Sarıyıldız, devlet güçlerinin bu sokaklarda iş makineleri, kepçe ve kamyonlarla çalıştığını ve dumanlar yükseldiğini söyledi.

Sarıyıldız, "Yaptıkları insanlık suçlarının izlerini silmeye çalışıyorlar. Onlarca iş makinesiyle, kepçeyle, kamyonla bu kentin sokaklarında çalışıyorlar. Onlara yaralıların bulunduğu 3 adresi vermiştik. Yarın göreceksiniz bu adreslerin yerlerinde yeller esecek. Bu binaların enkazı da kaldırılacak. Bostancı Sokak'taki 23 numaralı evi göremeyeceksiniz. Ben buradan iddia ediyorum. 5 katı bir binanın yerinde yeller esecek. Orada Nazi kamplarında olduğu gibi, gaz odalarında olduğu gibi insanlar katledildi yakıldı. Ve onun izlerini çalışmak istiyorlar. Cudi Mahallesi'nde hala dumanlar yükseliyor. Oradaki evleri kül ediyorlar ve hiçbir iz bırakmıyorlar. Dünyaya sesleniyoruz, uluslar arası insan hakları kuruluşlarına sesleniyoruz, eğer biraz samimiyetleri varsa müdahale ederler burada Cizre'nin şu halini görürler. Kaldırılmaya çalışılan suç unsurlarını görürler" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.