1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi üretimi ikinci çeyrekte hız kesti
Sanayi üretimi ikinci çeyrekte hız kesti

Sanayi üretimi ikinci çeyrekte hız kesti

Sanayi üretimi nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,9, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 arttı. Yüzde 9,9 olan ilk çeyreğe göre yaşanan yavaşlama nedeniyle büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 4 - 5 civarında gelmesi bekleniyor.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda bir önceki aya oranla yüzde 0,9 yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.
İlk çeyrekte sanayi üretimi yüzde 9,.9 artmıştı.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artış gösterdi. Bu dönemde 115,6 olarak hesaplanan endeks, Nisan 2017’de 110 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, nisanda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 0,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,8 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 3,3 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe gerçekleşti.

ÜRETİM VERİSİ YAVAŞLADI

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, sanayi üretim verisinin yavaşladığını belirterek, “Bu da büyümenin, 2. çeyrekte yüzde 4 – 5 civarına gerileyebileceğini düşündürüyor. Yavaşlama olduğu ortada. Buna karşılık mayıs verilerine baktığımızda PMI (şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen bir gösterge) düşmüştü. Onun dışında diğer sektörlerde de öncü göstergelerde belirgin yavaşlamalar vardı. İthalat da hız kesti. İlk çeyrekte yüzde 9.9’luk sanayi üretim artışı olmuştu. Bu da büyümenin, ikinci çeyrekte yüzde 4 – 5 civarına gerileyebileceğini düşündürüyor” dedi.
Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyümüştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.