Sait Dede, Yüksekova’daki TOKİ sorunlarını Meclis’e taşıdı

Sait Dede, Yüksekova’daki TOKİ sorunlarını Meclis’e taşıdı

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Yüksekova’da TOKİ konutları ile ilgili sorunları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Hakkari Milletvekili Sait Dede, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteğiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Yüksekova’daki TOKİ konutlarında yaşanan sorunlara değindi.

Dede, Yüksekova’da 13 Mart 2016 tarihinde başlatılan ve 76 gün süren sokağa çıkma yasakları sırasında yurttaşlara ait evlerin ağır silahlar ve mühimmatlarla bombalanarak yıkıldığını belirterek, “Birçok yurttaşın evsiz kalmasından sonra yaşanan mağduriyeti gidermek adına tüm zarar ziyanın karşılanacağı taahhüdü verilmiş, bu kapsamda çeşitli etaplardan oluşan Toplu Konut İdaresi öncülüğünde konut yapımına başlanmıştır. Önergenin verildiği 2021 yılı itibariyle hak sahipleri gerek bakanlık ve gerekse iktidar partisi temsilcilerinin beyanlarının aksine konutlarına kavuşamamışlardır” ifadelerine yer verdi.

Dede, henüz birkaç yıllık olmasına rağmen söz konusu konutlarda çökme, rutubet, çatlama, sıva dökülmesi, zemin yarılması, su baskını, su ve elektrik tesisatlarında bozulmaların olduğu ve kalitesiz malzeme kullanıldığını belirterek Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti;

  1. Yüksekova’da yapımı devam eden TOKİ konutları kaç etaptan oluşmaktadır? Kaç defa proje revize edilmiştir?
  2. TOKİ konutları ne zaman ihale edilmiş ve teslim tarihleri ne zamandır?
  3. Yapımı tamamlanan konutların hak sahiplerine teslim edilmemesinin sebebi nedir? Bu gecikmenin ortaya çıkardığı mağduriyeti nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?
  4. Yüksekova TOKİ ihalelerini alan firmalar hangileridir? Bu firmaların iş bitirme belgeleri var mıdır?
  5. Kullanılan kalitesiz malzemeden dolayı ilk yıldan itibaren yıpranan ve yurttaşların sağlıklarını tehdit eden konutlarla ilgili nasıl bir çalışma yapacaksınız? Bakanlığın şartnamelere aykırı olarak yapılan konutları teslim almasının sebebi nedir?
  6. Eksik ve kalitesiz malzemenin kullanıldığı konutların inşaat aşamasında denetimini hangi kurum yapılmıştır?
  7. Başta altyapı hizmetleri olmak üzere eksikliklerin giderilmesi noktasında yaptığınız bir çalışma var mıdır? Şöyle ki iktidar partisinin il başkanı kamuoyuna yaptığı açıklamada 2., 3. ve 4. Bölge olarak tanımlanan Pizok konutlarının 1 Eylül tarihinden itibaren hak sahiplerine teslim edileceğini beyan etmiş, ancak bahsi geçen konutlarda henüz çatı ve saçaklar başta olmak üzere ısı ve yalıtım sistemleri yüklenici firma tarafından tamamlanmamıştır, ayrıca sözkonusu bölgede henüz altyapı çalışmaları da tamamlanmamıştır. Bu konuda Bakanlığınıza iletilen bir şikayet var mıdır? Çalışmaları takip ediyor musunuz?
  8. Pizok konutlarının teslim tarihi ne zamandır? Hak sahipleri konutların teslim edilmemesi durumunda yaklaşan kış koşullarından dolayı kiracı olarak bulundukları binaların yakıt masraflarını ödemek zorunda kalacaklardır. Bu noktadaki mağdauriyeti gidermek açısından yapacağınız bir çalışma var mıdır?

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum